wNieznane.pl

Stambuł

Wyspa Kiz KulesiKiz Kulesi to niewielka wysepka w pobliżu części azjatyckiej miasta, zwana również Wieżą Panny. Chętni na jej zwiedzanie powinni się udać promem do dzielnicy Üsküdar.

 

Z tym miejscem wiąże się pewna legenda o bohaterze, który próbował przepłynąć cieśninę w kierunku Europy, aby spotkać się ze swą ukochaną. Oczywiście opowiastka nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Co nie zmienia faktu, iż w kierunku Kiz Kulesi regularnie odpływają łódki pełne pasażerów. Czy warto? Na pewno dla sympatyków serii o agencie 007. To właśnie tu kręcono jedną ze scen filmu "Świat to za mało”, w którym w roli Jamesa Bonda występował Pierce Brosnan. Ponadto wyspa pełniła role m.in. komory celnej, miejsca kwarantanny czy też latarni morskiej.

 

Poza tym na samej wyspie nie ma nic godnego większej uwagi. Owszem, rozciąga się widok na azjatycką stronę miasta. Natomiast europejska część Stambułu jest przecież świetnie widoczna z poziomu brzegu lub promu kursującego po wodach opływających miasto. Aczkolwiek, jeśli ktoś ma chęć wypić kawę i zjeść ciastko w takiej scenerii...Pokaż Stambuł na większej mapie


Zdjęcia Wyspa Kiz Kulesi


Pogoda

Stambuł
Dziś, 19 maja 2022
ikona pogody+19°  / +12°
Silne zachmurzenie
wiatr: NNE 27 km/h
ciśnienie: 1026 hPa
wilgotność: 54%
zachmurzenie: 78%
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 20 maja 2022
ikona pogody+23° C    /  +12° C
Słonecznie
wiatr: ENE 18 km/h
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 21 maja 2022
ikona pogody+25° C    /  +13° C
Słonecznie
wiatr: ENE 4 km/h
opady: 0.0 mm/h