wNieznane.pl

Thassos

Porady i wskazówkiDojazd na Thassos

Na Thassos nie ma lotniska, a jedyny dojazd na wyspę prowadzi drogą morską. Dostępne są dwa połączenia promowe - z portu Keramoti do Thassos (Limenas) oraz z Kavali do Skala Prinos. Pierwsze z połączeń jest bardziej popularne, tańsze i szybsze, a promy kursują znacznie częściej.

 

Keramoti - Thassos: czas podróży ok. 40 minut, koszt 3 euro za osobę, 16-19 euro za samochód osobowy

Kavala - Skala Prinos: czas podróży ok. 75 minut, koszt 5 euro za osobę, 19-25 euro za samochód osobowy

 

Z Polski jedyne bezpośrednie połączenie to Poznań - Kavala, oferowane od lata 2019 r. Można tu takżśe dolecieć czarterem organizowanym przez biuro podróży. Do oddalonych od Kavali o ok. 200 km Salonik można dolecieć linią Ryanair, m.in. z lotniska Warszawa - Modlin. Inna możliwość to lot z Polski do Aten i dalej do Salonik lub Kavali.

Poruszanie się po wyspie

Na Thassos kursują autobusy miejskie KTEL. Są zielone, a ich przystanki nie zawsze są oznakowane. W razie wątpliwości najlepiej zapytać o najbliższy przystanek w hotelu lub pobliskim sklepie.

Nawigacja, mapy, oznakowanie

Oznakowanie na wyspie jest dobre, ale jednocześnie ciężko się zgubić, ponieważ wokół wyspy prowadzi jedna główna droga, od której odbiegają mniejsze, prowadzące do miejscowości i plaż.

Pamiątki

Thassos nie jest raczej przeładowane sklepami z pamiątkami, ale każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wyjątkiem są główne miejscowości turystyczne, np. Potos czy Limenaria, gdzie powstały całe pasaże handlowe. Co kupić na Thassos? Lokalna specjalność to przede wszystkim miód lub zanurzone w miodzie owoce. Wyspa słynie również z produkcji wina i oliwy z oliwek, które można zabrać ze sobą do domu. Nie brakuje także klasycznych pamiątek - magnesów, zakładek do książek, pocztówek, ceramiki, kubków, ziół i przypraw.

Przez pośrednika czy na własną rękę

Wczasy na Thassos oferują w Polsce tylko dwa czy trzy biura podróży, ale rzeczywiście nie ma tam zbyt wielu hoteli ze wszelkimi udogodnieniami. Taniej jest zwiedzić wyspę na własną rękę. Odległości nie są duże, a główne atrakcje to plaże. Na miejscu można wypożyczyć auto, skuter czy quada albo przemieszczać się dobrze zorganizowaną komunikacją publiczną. Dla porównania - koszt zorganizowanej wycieczki na Thassos z biurem podróży to minimum 1600 zł za hotel z dwoma posiłkami, podczas gdy mniej więcej tyle samo można wydać za tygodniowy wyjazd na wyspę na własną rękę, codzienne jedzenie w tawernach + wypożyczenie samochodu na cały pobyt.

Parkingi

Na Thassos nie ma problemu z parkowaniem. W miejscowościach wyznaczone są miejsca do parkowania - w niektórych przypadkach za drobną opłatą. Zazwyczaj jednak parkuje się w dowolnym miejscu, gdzie nie ma znaku zakazu, tak, by nie przeszkadzać innym użytkownikom drogi.

Kryzys

Od dłuższego czasu mówi się o kryzysie panującym w Grecji. Nie jest on jednak odczuwalny dla turystów, szczególnie na wyspach. Jedyne niedogodności to brak możliwości w większości miejsc płacenia kartą.

Imigranci i bezpieczeństwo

Wyspa Thassos nie znajduje się na szlaku imigrantów udających się do Europy. Nie ma tu uchodźców i żadnych obaw odnośnie bezpieczeństwa.

Toalety

Ze względu na słabo rozwinięty system kanalizacyjny oraz wąskie rury odpływowe, w całej Grecji funkcjonuje zakaz wrzucania zużytego papieru toaletowego do muszli klozetowej. Papier wyrzuca się do koszy na śmieci. Dotyczy to również toalet na lotniskach, w hotelach czy restauracjach, nawet jeżeli zabrakło takiej informacji.
Pogoda

Thassos
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+26°  / +20°
Słonecznie
wiatr: NNW 9 km/h
ciśnienie: 1012 hPa
wilgotność: 62%
zachmurzenie: 8%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+27° C    /  +21° C
Słonecznie
wiatr: NW 8 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+25° C    /  +20° C
Słonecznie
wiatr: NNE 12 km/h
opady: 0.0 mm/h