wNieznane.pl

Trondheim

Informacje ogólneTrondheim to jedno z większych i bardziej znaczących pod względem przemysłu miast w Norwegii. Położone jest w środkowej części kraju, u ujścia rzeki Nidelvy, nad Trondheimsfjorden

Rys historyczny

Okolice te są zamieszkane już od tysiącleci. Dawniej miasto było siedzibą królów Norwegii, a do 1217 roku pełniło rolę stolicy państwa. Od 1152 roku siedzibą katolickiego arcybiskupstwa Norwegii. W 1658 roku Trondheim dostało się pod panowanie szwedzkie. Podczas II wojny światowej miasto okupowały wojska niemieckie. Miasto nosiło dawniej nazwy Kaupangen, Nidaros i Trondhjem.


Sezon turystyczny i pogoda
Trondheim położone jest w strefie, gdzie występuje polarny dzień i polarne lato. Podczas przesilenia letniego słońce wschodzi ok. godz. 3:00 a zachodzi ok. 23:40 i zostaje zaraz za horyzontem. Od maja do lipca nie ma w nocy ciemności. Zimą słońce wschodzi tylko na 4 godziny. W Trondheim panuje klimat nadmorski. Średnie temperatury powietrza latem sięgają 18-20 stopni, natomiast zimą spadają poniżej 0. W każdym miesiącu deszcz lub śnieg pada tu średnio przez 11-15 dni. Najlepszą porą do wyjazdu do Trondheim jest lato, ale i wówczas należy liczyć się z tym, że będzie zimno, wietrznie i deszczowo, a słońce nie pojawi się na zbyt długo. Okoliczne tereny są również dobre do uprawiania sportów zimowych.

Jedzenie i picie
W mieście znajdziemy zarówno restauracje globalnych sieci fast-food, jak i miejsca serwujące lokalne potrawy, jednak ceny zdecydowanie odstraszają (zupa w restauracji to koszt ok. 100-150 zł!). Kuchnia norweska to przede wszystkim ryby w każdej postaci. Popularne są również potrawy mączne - kluski, naleśniki, knedle. Warto spróbować również kiełbasy z renifera.

 

Waluta i ceny

Walutą obowiązującą w Norwegii jest korona norweska. Jeśli chodzi o ceny, można przeżyć niemały szok. Zarówno koszt noclegów, transportu, jak i jedzenia to dla przeciętnego Polaka bardzo duży wydatek. Dojazd z lotniska do miasta w obie strony to koszt ok. 100 zł, za przekąskę typu hamburger trzeba zzapłacić ok. 40-50 zł, za zupę w restauracji ok. 150 zł, a za mały napój ok. 20 zł.

Przepisy wjazdowe
Chociaż Norwegia nie przystąpiła do Unii Europejskiej, do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport. Istnieją za to ograniczenia dotyczące wwozu i wywozu towarów.


Jak dojechać?

Do Trondheim z Polski najlepiej polecieć samolotem. Bezpośrednie loty z Gdańska oferują m.in. tanie linie lotnicze Wizzair. Można również polecieć do innego z norweskich miast (Oslo, Stavanger), a stamtąd stosunkowo tanio liniami Norwegian do Trondheim.
Pogoda

Trondheim
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+14°  / +8°
Lekkie opady deszczu
wiatr: WSW 5 km/h
ciśnienie: 1005 hPa
wilgotność: 71%
zachmurzenie: 68%
opady: 0.2 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+14° C    /  +9° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: W 12 km/h
opady: 0.1 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+14° C    /  +10° C
Lekka mżawka
wiatr: SSW 4 km/h
opady: 0.2 mm/h