wNieznane.pl

Wiedeń

Porady i wskazówkiKomunikacja, bilety

Komunikacja miejska w Wiedniu jest bardzo dobrze rozwinięta i działa naprawdę sprawnie. Aktualnie dostępnych jest 5 linii metra: U1, U2, U3, U4 i U6, które łącznie mają ponad 100 przystanków w całym mieście. Ponadto można skorzystać z tramwajów i autobusów. Cena biletu jednorazowego to 2,20 euro, podczas gdy za 7,60 euro można nabyć bilet dobowy, uprawniający do przejazdu wszystkimi środkami komunikacji publicznej przez 24 godziny. Bilet 72-godzinny to 16,50 euro, a tyle samo kosztuje bilet tygodniowy, ale obowiązujący od poniedziałku. Więcej informacji tutaj. Dzieci do lat 6 podróżują komunikacją miejską bezpłatnie. W weekendy metro kursuje przez całą dobę, a w dni powszednie od 5 rano.

 

Dla odwiedzających muzea przygotowano specjalną Wien-Karte za 21,90 €  na 48 godzin lub za 24,90 € na 72 godziny. Karta uprawnia do darmowych przejazdów wszystkimi liniami wiedeńskiej komunikacji miejskiej oraz oferuje zniżki do muzeów, zabytków czy kawiarni. 

Plan centralnych stacji metra w Wiedniu

Dojazd, parkingi

Ze względu na stosunkowo niewielką odległość od Polski, Wiedeń stanowi doskonałe miejsce do wypadów np. na weekend. 700-kilometrową trasę z Warszawy czy Poznania przejeżdża się w średnio 7 godzin, ale z południa Polski jest zdecydowanie bliżej. Poruszanie się samochodem po mieście może stwarzać pewne problemy. Wjazd do ścisłego centrum jest ograniczony, a parkowanie to prawdziwy horror. W centralnych dzielnicach parkowanie może być ograniczone do 2 lub 3 godzin, albo dopuszczone wyłącznie dla mieszkańców. Wówczas nawet z ważnym biletem parkingowym należy spodziewać się mandatu. Opłatę należy uiścić nawet podczas krótkiego zatrzymania, np. w celu wypakowania walizki. Dużym problemem jest również brak wolnych miejsc parkingowych. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się pozostawienie auta na parkingu hotelowym lub parkingu wielopoziomowym lub P&R i przesiadka do komunikacji miejskiej, która w Wiedniu działa naprawdę sprawnie. Średnia cena za parkowanie to 1 euro za 30 minut. Garaże Park&Ride są o tyle dobrym rozwiązaniem, że całodniowe parkowanie wyniesie tylko 3,40 euro i zlokalizowane są przy stacjach metra:

Erdberg (U3), Spittelau (U4), Hütteldorf (U4), Ottakring (U3), Heiligenstadt (U4), Aderklaaer Straße (U1), Leopoldau (U1), Donaustadtbrücke (U2), Siebenhirten (U6), Liesing (S1)

 

Mapa parkingów w Wiedniu znajduje się tutaj.

Panorama miasta

Panoramę centrum miasta najlepiej oglądać z wieży katedry św. Szczepana. Dosyć ciekawie prezentuje się również Wiedeń z tarasu widokowego w ogrodach pałacu Schonbrunn. Rozległy widok na całą okolicę rozpościera się z miejsca nazywanego Stefaniewarte na Kahlenbergu, jednak aktualnie wieża jest zamknięta dla zwiedzających.
Pogoda

Wiedeń
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+26°  / +15°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WNW 15 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 66%
zachmurzenie: 47%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+24° C    /  +11° C
Słonecznie
wiatr: NW 13 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+29° C    /  +12° C
Słonecznie
wiatr: E 8 km/h
opady: 0.0 mm/h