wNieznane.pl

Wilno i Troki

Informacje o WilnieWilno (Vilnius) to stolica i największe miasto Litwy, a wcześniej Wielkiego Księstwa Litewskiego w Rzeczypospolistej Obojga Narodów. Znajduje się w południowo-wschodniej części kraju i stanowi ważny ośrodek gospodarczy, finansowy i przemysłowy w krajach bałtyckich. 

 

Rys historyczny

Dokładnie nie wiadomo, kiedy powstało Wilno, jednak pierwsze wzmianki o mieście pojawiły się dopiero na początku XIV w. Jeszcze w tym samym stuleciu Wilno było kilkakrotnie atakowane przez Krzyżaków i doszczętnie niszczone. W 1385 r. z inicjatywy polskiego króla Władysława Jagiełły w Wilnie Litwa przyjęła chrzest. Najlepszy okres w historii miasta to XVI w., kiedy powstało mnóstwo nowych budynków - m.in. mury miejskie i liczne pałace. W tym okresie miały również miejsce początki uniwersytetu wileńskiego. W XVII w. w wyniku wojny polsko-rosyjskiej miasto ponownie zostało zniszczone, a znaczna część jego ludności wymordowana, natomiast pod koniec XVIII w. Wilno stało się zaborem rosyjskim. Kolejne lata to okres nieustannej walki o wolność. Miasto znacznie ucierpiało zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej, po której stało się częścią ZSRR. Dopiero od 1991 r. jest stolicą niepodległej Republiki Litewskiej.

 

Sezon turystyczny i pogoda

Litwa leży w tej samej strefie klimatycznej, co Polska. Jeżeli zależy nam na słonecznej pogodzie i wysokiej temperaturze, warto wybrać się do Wilna latem, co niestety i tak nie stanowi gwarancji dobrej pogody. 

 

Jedzenie i picie

W mieście znajdziemy zarówno restauracje globalnych sieci fast-food, jak i miejsca serwujące lokalne potrawy. Kuchnia litewska to przede wszystkim produkty mączne, pyzy (cepeliny), pierogi (kibiny), kluski, kołduny, kopytka itp. Popularne są również suche wędliny - kindziuk i bandziuk. Nie ma chyba osoby, która by nie słyszała o słynnym litewskim chlebie i chodniku litewskim. Popularne napoje to kwas chlebowy i miody pitne, a także różnego rodzaju nalewki i oczywiście lokalne piwo.

 

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.

 

Jak dojechać?

Do Wilna z Polski najlepiej dojechać samochodem. Warszawę i Wilno dzieli ok. 450 km, przy czym jedzie się wolno i długo. Droga po polskiej stronie jest wąska, zatłoczona i prowadzi przez miejscowości. Na Litwie jest nieco lepiej, bo ruch na drogach jest mniejszy i jedzie się wygodniej.
Pogoda

Wilno i Troki
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+18°  / +9°
Silne zachmurzenie
wiatr: W 4 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 73%
zachmurzenie: 71%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+16° C    /  +9° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: WNW 16 km/h
opady: 0.2 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+19° C    /  +9° C
Silne zachmurzenie
wiatr: WNW 20 km/h
opady: 0.0 mm/h