wNieznane.pl

Wyspy Kanaryjskie

Informacje o Wyspach KanaryjskichLanzarote i Fuerteventura to dwie najbardziej wysunięte na wschód wyspy archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wyspy pochodzenia wulkanicznego o łagodnym klimacie, określanym mianem "wiecznej wiosny”. Praktycznie nie występują tu tropikalne upały. Często wieją wiatry. Cechą charakterystyczną jest niewielka ilośc opadów. Administracyjnie wyspy należą do Europy (Hiszpania). Geograficznie są częścią Afryki – odległość ok. 100 km.


Wybrzeże i plaże
Plaże kamieniste – większość piaszczystych plaż została w sposób sztuczny stworzona przez człowieka. W miejscowości Corralejo na wyspie Fuerteventura znajdują się rozległe naturalne piaszczyste plaże z piachem z Sahary. Piach dociera na wyspę niesiony przez wiatr oraz prądy morskie. Większość wybrzeża skalista – skały wulkaniczne.

Sezon turystyczny i pogoda
Wyspy "wiecznej wiosny”. Temperatury poniżej +20⁰C i powyżej +30⁰C należą do rzadkości. Sezon turystyczny od marca/kwietnia do października/listopada. Od grudnia do lutego możliwe opady deszczu. W pozostałych miesiącach opady praktycznie nie występują.

Jedzenie i picie
Na Lanzarote rolnictwo niemal całkowicie zostało zniszczone przez erupcje wulkanów. Większość towarów na wyspę dostarczanych jest statkami i samolotami. W rejonie La Geria uprawiana jest winorośl oraz produkowane lokalne wino. Na wyspie Fuerteventura rolnictwo rozwinięte lepiej. Produkowane są tu znane kozie sery.

Sporty
Lanzarote i Fuerteventura to wyspy, na których często wieją wiatry. Z tego powodu obie wyspy są doskonałym miejscem do uprawiania wszelkich sportów wodnych i cieszą się duża popularnością wśród ich miłośników. Na wyspach znajdują się również pola golfowe. Jedną z atrakcji jest możliwość wędrówek na wygasłe wulkany.

Przepisy wjazdowe
Wyspy Kanaryjskie są częścią terytorium Hiszpanii. Z tego powodu należą do Unii Europejskiej. Do wjazdu wystarcza więc dowód osobisty.


Jak dojechać?

Na Lanzarote najłatwiej dostać się samolotem. Koszt bezpośredniego połączenia można zmniejszyć, lecąc z Polski do Hiszpanii, a stamtąd na Wyspy Kanaryjskie. Istnieje także możliwość dopłynięcia statkiem z Hiszpanii oraz Portugali. Rejs trwa od 20 do 40 godzin. Na miejscu można wynająć samochód, skuter lub rower. Sieć komunikacji publicznej niezbyt rozbudowana. Na wyspach obowiązuje ruch prawostronny. Drogi utrzymane w dobrym stanie. W rejonach górskich kręte i wąskie.