wNieznane.pl

Bergamo

Porady i wskazówkiKomunikacja, poruszanie się po mieście, bilety

Bergamo ma dobrze rozwinięty system komunikacji autobusowej. Do Citta Alta oraz na wzgórze San Vigilio można dojechać kolejką (Funicular), na którą obowiązują takie same bilety, jak na komunikację miejską. Miasto podzielone jest na strefy. Bilet ważny 75 minut w strefie 1. kosztuje 1,30 euro. Bilet miejski dobowy to koszt 3,50 euro, natomiast bilet dobowy obejmujący również przejazd na lotnisko to wydatek rzędu 5 euro. Więcej informacji o strefach i biletach.

Gdzie szukać oszczędności

Bergamo nie jest miastem szczególnie tanim, choć ceny są tu nieco niższe niż np. w Mediolanie. Najdroższe jest jedzenie - dla porównania za danie obiadowe w Grecji, wraz z napojem, trzeba zapłacić ok. 10-12 euro, podczas gdy w Bergamo jest to ok. 18-20 euro. Gdzie zjeść taniej i smacznie? Polecamy np. Autogrill w ścisłym centrum Dolnego Miasta.

Jeśli podóżujemy autem, zaoszczędzić można także na parkingach. Dobrym pomysłem jest znalezienie noclegu z bezpłatnym parkingiem i poruszanie się po mieście komunikacją publiczną, tym bardziej, że ruch kołowy po centrum jest ograniczony.

 

Ceny w Citta Alta są wyższe niż w dolnej części miasta. Dotyczy to restauracji, sklepów, pamiątek, a także noclegów.

Pamiątki

Włochy Północne słyną z wina. Pije się tu przede wszystkim wina cierpkie, wytrawne. Warto nabyć także jeden z włoskich likierów, np. z cytrusów. 

Płatność wyłącznie kartą

Zgodnie z najnowszymi przepisami, za towary i usługi warte powyżej 30 euro można we Włoszech płacić wyłącznie kartą płatniczą lub kredytową. Zakaz zapłaty gotówką co prawda nie dotyczy obcokrajowców, ale trzeba liczyć się z dodatkowymi formalnościami. Obcokrajowcy, jako osoby prywatne, mogą płacić w gotówce jedynie w sklepach detalicznych, za to w hurtowniach, restauracjach czy hotelach już nie. Pracownik sklepu musi zażądać od klienta oświadczenia, że jest obywatelem innego kraju i mieszka na stałe poza granicami Włoch. Wymagane jest także okazanie paszportu lub dowodu osobistego, który sprzedawca ma obowiązek skserować.

Przepisy ruchu drogowego, parkingi, strefa ograniczonego ruchu

We Włoszech istnieje zakaz używania podczas jazdy telefonów komórkowych bez zestawu głośnomówiącego. 

Zakaz przewozu dzieci do lat 12 oraz poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu samochodu, o ile nie jest wyposażone w specjalny fotelik przystosowany do wymiarów dziecka. Dzieci poniżej 3 lat mogą być przewożone na tylnym siedzeniu samochodu bez specjalnego zabezpieczenia, (gdy pojazd nie jest w nie wyposażony) pod warunkiem, że znajdują się pod opieką osób w wieku powyżej 16 lat.

Ograniczenie prędkości dla samochodu osobowego w terenie zabudowanym to 50 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, na drogach głównych 110 km/h, a na autostradach 130 km/h. Przekroczenie prędkości jest karane wysokimi mandatami.

 

Zarówno w Mediolanie, jak i Bergamo istnieje strefa ograniczonego ruchu samochodowego. W praktyce oznacza to, że niektóre ulice w centrum miast dostępne są wyłącznie dla mieszkańców, innymi można się poruszać w określone dni lub godziny, a w jeszcze innych miejscach wjazd do takiej strefy jest płatny. Miejsca są odpowiednio oznakowane i opisane. Nie jest możliwy np. wjazd samochodem dla turystów do Citta Alta.

 

Parkingi we włoskich miastach są na ogół zatłoczone i ciężko znaleźć wolne miejsce. Prawie zawsze konieczne jest uiszczenie opłaty parkingowej. W różnych częściach miasta można znaleźć duże parkingi podziemne, gdzie opłaty sięgają kilkunastu lub ponad 20 euro za dobę.

Panorama miasta

Panoramę Citta Bassa (Dolnego Miasta) można oglądać oczywiście z terenu Górnego Miasta (Citta Alta). Z kolei panoramę Citta Alta zobaczymy ze wzgórza San Vigilio, gdzie znajduje się zamek.
Pogoda

Bergamo
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+33°  / +17°
Słonecznie
wiatr: SSW 5 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 59%
zachmurzenie: 10%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +16° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SE 7 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+30° C    /  +17° C
Słonecznie
wiatr: S 5 km/h
opady: 0.0 mm/h