wNieznane.pl

Bergamo

Informacje o BergamoBergamo to miasto położone u podnóża Alp, niedaleko Mediolanu. Znane jest przede wszystkim z portu lotniczego, na którym lądują tanie linie, ale warto tu zajrzeć choćby podczas podróży do Mediolanu, bowiem miasto może pochwalić się ciekawymi zabytkami i pięknym widokiem na góry. Stanowi również doskonały punkt wypadowy do zwiedzania północnej części Włoch.

 

Rys historyczny

Bergamo zostało zbudowane w miejscu starożytnego miasta Bergomum, założonego przez celtyckie plemię Cenomanów. Nosiło również nazwę Bergheim. W I w. p.n.e. zostało zajęte przez Rzymian, a następnie Longobardowie ustanowili je stolicą swego księstwa. W XV w. Bergamo zostało podbite przez Republikę Wenecką, by później znaleźć się w Republice Cisalpińskiej, a następnie w Republice Włoskiej i Królestwie Włoch. W 1815 r. na mocy postanowień Kongresu wiedeńskiego Bergamo zostało włączone do terytorium Austrii, w 1859 r. przeszło pod władanie Królestwa Sardynii, a później weszło w skład zjednoczonych Włoch.


Sezon turystyczny i pogoda

W tej części Włoch klimat jest zróżnicowany, ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu. Klimat Północnych Włoch jest kształtowany przez włoskie Alpy i odznacza się długimi i chłodnymi zimami. Wiosną temperatura powietrza rośnie i można wtedy podziwiać niezliczone ilości kwitnących drzew owocowych. Średnia temperatura w styczniu wynosi poniżej 0 stopni w Alpach, a nieco powyżej 0 na południe od nich. Zimny, wiejący z północy wiatr tramontana powoduje spadki temperatury. Średnia temperatura w lipcu wynosi około 20 stopni na pogórzu Alp, nieco dalej są to temperatury rzędu ok. 25 stopni. Najwięcej opadów notuje się jesienią i zimą. Opady śniegu w Alpach mogą zdarzyć nawet już w połowie września. Najlepszy okres do wyjazdu do Włoch to maj-wrzesień.

 

Jedzenie i picie

W kuchni dominują oczywiście potrawy lokalne - pasty, makarony, lasagne, pizza, włoskie pierożki itp., a także mięsa. Do posiłków najczęściej serwuje się wino, rzadziej piwo. Wizyta w Bergamo nie byłaby kompletna bez spróbowania tutejszej specjalności, którą jest polenta e osei (polenta bergamosca). W tradycyjnej włoskiej kuchni polenta to potrawa z mąki kukurydzianej lub kaszki kukurydzianej z dodatkiem sera i sosów. Polenta e osei jest słodkim ciastkiem, składającym się z biszkoptu, kremu czekoladowego i orzechów, pokrytych żółtym marcepanem i cukrem, z czekoladowym ptaszkiem na wierzchu.


Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
Pogoda

Bergamo
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+33°  / +17°
Słonecznie
wiatr: SSW 5 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 59%
zachmurzenie: 10%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +16° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SE 7 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+30° C    /  +17° C
Słonecznie
wiatr: S 5 km/h
opady: 0.0 mm/h