wNieznane.pl

Bergamo

Informacje o BergamoBergamo to miasto położone u podnóża Alp, niedaleko Mediolanu. Znane jest przede wszystkim z portu lotniczego, na którym lądują tanie linie, ale warto tu zajrzeć choćby podczas podróży do Mediolanu, bowiem miasto może pochwalić się ciekawymi zabytkami i pięknym widokiem na góry. Stanowi również doskonały punkt wypadowy do zwiedzania północnej części Włoch.

 

Rys historyczny

Bergamo zostało zbudowane w miejscu starożytnego miasta Bergomum, założonego przez celtyckie plemię Cenomanów. Nosiło również nazwę Bergheim. W I w. p.n.e. zostało zajęte przez Rzymian, a następnie Longobardowie ustanowili je stolicą swego księstwa. W XV w. Bergamo zostało podbite przez Republikę Wenecką, by później znaleźć się w Republice Cisalpińskiej, a następnie w Republice Włoskiej i Królestwie Włoch. W 1815 r. na mocy postanowień Kongresu wiedeńskiego Bergamo zostało włączone do terytorium Austrii, w 1859 r. przeszło pod władanie Królestwa Sardynii, a później weszło w skład zjednoczonych Włoch.


Sezon turystyczny i pogoda

W tej części Włoch klimat jest zróżnicowany, ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu. Klimat Północnych Włoch jest kształtowany przez włoskie Alpy i odznacza się długimi i chłodnymi zimami. Wiosną temperatura powietrza rośnie i można wtedy podziwiać niezliczone ilości kwitnących drzew owocowych. Średnia temperatura w styczniu wynosi poniżej 0 stopni w Alpach, a nieco powyżej 0 na południe od nich. Zimny, wiejący z północy wiatr tramontana powoduje spadki temperatury. Średnia temperatura w lipcu wynosi około 20 stopni na pogórzu Alp, nieco dalej są to temperatury rzędu ok. 25 stopni. Najwięcej opadów notuje się jesienią i zimą. Opady śniegu w Alpach mogą zdarzyć nawet już w połowie września. Najlepszy okres do wyjazdu do Włoch to maj-wrzesień.

 

Jedzenie i picie

W kuchni dominują oczywiście potrawy lokalne - pasty, makarony, lasagne, pizza, włoskie pierożki itp., a także mięsa. Do posiłków najczęściej serwuje się wino, rzadziej piwo. Wizyta w Bergamo nie byłaby kompletna bez spróbowania tutejszej specjalności, którą jest polenta e osei (polenta bergamosca). W tradycyjnej włoskiej kuchni polenta to potrawa z mąki kukurydzianej lub kaszki kukurydzianej z dodatkiem sera i sosów. Polenta e osei jest słodkim ciastkiem, składającym się z biszkoptu, kremu czekoladowego i orzechów, pokrytych żółtym marcepanem i cukrem, z czekoladowym ptaszkiem na wierzchu.


Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,34 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-09-17

Pogoda

Bergamo
Dziś, 18 września 2019
ikona pogody+24°  / +16°
Lekkie opady deszczu
wiatr: ESE 5 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 74%
zachmurzenie: 71%
opady: 0.7 mm/h

Czwartek, 19 września 2019
ikona pogody+20° C    /  +14° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: S 4 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 20 września 2019
ikona pogody+22° C    /  +14° C
Silne zachmurzenie
wiatr: S 4 km/h
opady: 0.0 mm/h