wNieznane.pl

Bodrum

Informacje o BodrumBodrum to kurort turystyczny położony w południowo-zachodniej części Turcji, nad Morzem Egejskim. Jest jednym z chętniej odwiedzanych ośrodków wypoczynkowych w tym kraju, może pochwalić się doskonale rozwiniętą bazą noclegową. Nie brakuje także klubów nocnych, sklepów i innych atrakcji. Całość dopełniają wspaniałe widoki, które zapewnia górzyste wybrzeże.

Rys historyczny

W czasach starożytnych Bodrum nosiło nazwę Halikarnas. Ten okres był najważniejszym i najlepszym w dziejach miasta. Nie jest znana dokładna data jego założenia, ale pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z VII w. p.n.e. Tutaj właśnie urodził się Herodot, który opisał dzieje starożytnej Grecji, Persji i Egiptu. Kolejną ważną postacią w historii miasta był Mauzolos, który uczynił z Halikarnasu stolicę swojego królestwa - Karii. Jego mauzoleum zostało uznane za jeden z siedmiu cudów świata. Obecnie to tylko ruiny. Era Halikarnasu zakończyła się w IV w. p.n.e., kiedy to miasto zostało zdobyte przez Aleksandra Wielkiego. Słynne mauzoleum ucierpiało w wyniku trzęsienia ziemi, a kamienie z niego posłużyły w 1402 r. Joannitom do budowy Zamku św. Piotra. Wówczas nazwę miasta zmieniono na Petronium. W 1522 r. miasto zostało przyłączone do Imperium Otomańskiego przez Sulejmana Wspaniałego. Jeszcze w połowie XX wieku była to niewielka wioska rybacka, ale później nastąpił gwałtowny turystyczny rozkwit miasta.

Sezon turystyczny i pogoda

Sezon turystyczny na południu Turcji trwa od maja do końca października. Średnia temperatura powietrza w tych miesiącach wynosi ponad 25 stopni. Latem średnia temperatura wynosi 31 stopni, ale należy spodziewać się dni, kiedy na termometrach będzie 40 stopni. Od czerwca do września w tym rejonie Turcji w zasadzie nie pada, można się jedynie spodziewać przejściowych gwałtownych burz, ale zdarzają się one sporadycznie. Temperatura wody latem sięga 25 stopni, by w kolejnych miesiącach stopniowo się ochładzać.

Zimą temperatura powietrza zwykle nie spada poniżej 16 stopni, ale opadów jest więcej.

Wybrzeże i plaże

Miasto rozciągnięte jest na dużej przestrzeni wzdłuż wybrzeża. Nie ma głównej plaży - jest ich kilka, choć w samym centrum tylko jedna. Część stanowią plaże prywatne, hotelowe. Raczej są wąskie i żwirkowe, czasem z domieszką piasku. Niektóre hotele dysponują sztucznie usypanymi plażami piaszczystymi. Gdzieniegdzie piasek znaleźć można także w okolicznych kurortach - np. Turgutreis, Bitez, Gumbet czy dalej, w Akbuku i Didimie. Najsłynniejsza plaża, Camel Beach, położona jest na zachód od Bodrum. Wybierając hotel, najlepiej za każdym razem sprawdzać znajdującą się przy nim plażę. Brak wyjątkowych plaż rekompensuje spektakularne wybrzeże z dziesiątkami półwyspów, cypelków, zatoczek. To doskonały region do żeglowania i uprawiania sportów wodnych.

Jedzenie i picie

W tym rejonie Turcji da się znaleźć akcenty kuchni greckiej - spotkamy tu ser typu feta, oliwki. W jadłospisie dominuje jagnięcina, jada się dużo warzyw, również faszerowanych. Powszechne są również typowo tureckie dania - np. pide (turecka pizza). Pije się przede wszystkim gorącą, mocną i bardzo słodką herbatę, w specjalnych szklankach. Na ochłodę bardzo dobry jest ayran - napój z jogurtu i wody. W każdym regionie Turcji można skosztować lokalnego piwa Efes.

Przepisy wjazdowe

Od obywateli polskich wymagane są wizy uprawniające do wjazdu i pobytu na terenie Turcji. Nie ma możliwości wjazdu za okazaniem dowodu osobistego. Wizę można zakupić po przylocie na lotnisku lub elektronicznie poprzez ambasadę turecką. Wiza uprawnia do pobytu łącznie do 90 dni w ciągu 180 dni jej ważności (licząc od daty pierwszego wjazdu). Jej koszt to 20 USD/15 EUR (na lotnisku jest droższa, ale można zapłacić w lokalnej walucie). W związku z powyższym obywatele polscy przy wjeździe do Turcji winni posiadać paszporty ważne na okres co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu.
Pogoda

Bodrum
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+30°  / +20°
Słonecznie
wiatr: NNW 12 km/h
ciśnienie: 1006 hPa
wilgotność: 65%
zachmurzenie: 10%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+31° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: NW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+31° C    /  +23° C
Słonecznie
wiatr: NW 4 km/h
opady: 0.0 mm/h