wNieznane.pl

Costa de la Luz

Porady i wskazówkiDojazd na Costa de la Luz

Z Polski bez większych problemów można dolecieć samolotem na Południe Hiszpanii. Bezpośrednie loty oferowane są jedynie do Malagi, ale z przesiadką można dotrzeć do Jerez de la Frontera, Sewilli czy chociażby na Gibraltar. Dalej można podróżować wypożyczonym samochodem, pociągami lub komunikacją autobusową. Większe miejscowości są ze sobą dobrze skomunikowane.

Parkowanie

Największy problem stanowi parkowanie w Kadyksie, bowiem jest to miasto o stosunkowo niewielkiej powierzchni. O ile w nowej części ulice są szersze, a co za tym idzie, więcej jest miejsc do parkowania, o tyle w historycznym centrum może być z tym problem. Sytuację ratują podziemne parkingi, których jest kilka. Jeśli zabraknie miejsca na parkingu od strony katedry i Campo del Sur, dobrym rozwiązaniem jest poszukanie miejsca w pobliżu Plaza de San Juan de Dios, skąd do katedry już tylko kilka kroków. Cena za godzinę parkowania to ok. 3 euro, za dobę - 12-15 euro. Nieco lepiej jest w Tarifie czy mniejszych miastach, gdzie można znaleźć miejsce do parkowania na ulicy. W wielu miejscach przy plażach parkuje się na dziko.

Zwiedzanie

Zarówno historyczna część Kadyksu, jak i Tarify czy Huelvy, są na tyle małe, że najlepszym rozwiązaniem jest zaparkowanie auta i zwiedzanie pieszo. Ta metoda sprawdzi się również w przypadku innych miejscowości.

Sjesta

Na hiszpańskim wybrzeżu, bardziej niż w centrum kraju, obowiązuje popołudniowa przerwa na sjestę. W tym czasie urzędy, instytucje, sklepy czy restauracje są nieczynne. Zwykle przerwa obowiązuje w godz. 17-20. W tym czasie miejscowi odpoczywają w domach albo wychodzą na ulice.

Pływy oceaniczne

Ze względu na położenie nad Oceanem Atlantyckim, całe wybrzeże Costa de la Luz, w tym i Kadyks, narażone jest na pływy. Mówiąc najprościej - to zjawisko okresowej zmiany poziomu mórz i oceanów wywołane przyciąganiem Słońca i Księżyca. Szczególnie zauważalne jest na wodach oceanicznych, np. w Kanadzie, w Bretanii, na zachodzie Francji, w Portugalii czy właśnie na południu Hiszpanii. Różnica w poziomie wody pomiędzy przypływem i odpływem może wynosić tutaj kilka metrów. W czasie odpływu, ze względu na silne prądy podwodne, kąpiel może być niebezpieczna. Na wszystkich plażach znajdują się oznaczenia dotyczące falowania oceanu oraz kolorowe flagi, informujące, czy kąpiel jest dozwolona i bezpieczna.
Pogoda

Costa de la Luz
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+26°  / +20°
Słonecznie
wiatr: ENE 27 km/h
ciśnienie: 1017 hPa
wilgotność: 66%
zachmurzenie: 16%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+29° C    /  +20° C
Słonecznie
wiatr: ENE 15 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +21° C
Słonecznie
wiatr: ENE 28 km/h
opady: 0.0 mm/h