wNieznane.pl

Costa de la Luz

Informacje o Costa de la LuzCosta de la Luz (Wybrzeże Światła) to atlantyckie wybrzeże Hiszpanii. Rozciąga się od Gibraltaru i Tarify na Wschodzie po Kadyks i dalej Huelvę na Zachodzie. Długość linii brzegowej to aż ok. 300 km! Wody Oceanu Atlantyckiego są chłodne, ale turystów przyciągają bardzo szerokie plaże z delikatnym, złocistym piaskiem. To również raj dla miłośników sportów wodnych, głównie windsurfingu i kitesurfingu - zarówno latem, jak i zimą, kiedy wieje silny wiatr levante. Swoją nazwę wybrzeże zawdzięcza niesamowitym refleksom słonecznym.

 

Rys historyczny

Wybrzeże było zamieszkiwane przez różne cywilizacje od wielu tysiącleci. Świadczyć mogą o tym chociażby malowidła w jaskiniach. Ślady pozostawili tu Fenicjanie, Kartagińczycy czy Rzymianie, którzy w II w. p.n.e. założyli osadę Baelo Claudia. Przez wiele lat o te tereny toczyli walki Maurowie i Chrześcijanie, a później miały tu miejsce wojny napoleońskie.

 

Burzliwa przeszłość pozostawiła swoje akcenty chociażby w tutejszej architekturze. W Tarifie zobaczyć można np. arabski zamek, a tuż obok gotycki kościół.

 

Wybrzeże i plaże

Wybrzeże Costa de la Luz to ok. 300 km szerokich plaż z jasnym, drobnym piaskiem. To co odróżnia ten region od chociażby Costa del Sol, to dzika i naturalna przyroda. Nie ma tu zbyt wielu miast i ogromnych hoteli. Bez problemu można znaleźć ciche i spokojne miejsce, z dala od tłumów turystów. Są tu małe wioski i liczne kempingi i pola namiotowe.

 

Niewątpliwą atrakcję wybrzeża stanowią wydmy, po których można spacerować. Całość otaczają zielone wzgórza i gaje pomarańczowe, a w pobliżu znajduje się rezerwat Parque Natural de Los Alcornocales, gdzie można zobaczyć jaskinie z malowidłami, mnóstwo różnych zwierząt, a także dąb korkowy.

 

Sezon turystyczny i pogoda

Costa de la Luz leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, z wpływem klimatu oceanicznego. Zimy są bardzo łagodne, ale ze sporą ilością opadów. Latem temperatura sięga 25-30 stopni, jednak upał łagodzi chłodny wiatr znad Oceanu. Temperatura wody w Oceanie Atlantyckim jest o kilka stopni niższa niż w Morzu Śródziemnym. Region może pochwalić się ponad 300 dniami słonecznymi w roku. Sezon turystyczny trwa tu cały rok. Jesienią, wiosną i zimą temperatura sięga średnio od 13 do ponad 20 stopni, a pogoda sprzyja zwiedzaniu. Latem kuszą natomiast kilometrowe piaszczyste plaże.

 

Jedzenie i picie

W mniejszych miejscowościach można znaleźć restauracje serwujące dania regionalnych kuchni hiszpańskich, w większych są dania kuchni z całego świata. Rano jada się przede wszystkim tosty lub słodkie paluszki churros z kawą. Na lunch serwowane są sałatki - zwykle z dodatkiem ryb - oraz zupy (np. gazpacho, czyli zupa z pomidorów, podawana na zimno) i dania mięsne lub z owocami morza, których wybór jest naprawdę duży. Wiele potraw doprawia się oliwą lub octem, powszechne są również marynaty. Specjalnością nadmorskich miejscowości są wszelkie owoce morza i ryby.


Osobną kwestię stanowią tapas, czyli przekąski. Powszechne są bary, które specjalizują się w serwowaniu tapas, na przykład takie, gdzie zamawia się napój, do którego dodawana jest określona przekąska, przy następnym zamówionym daniu dodawana jest kolejna przekąska itd. Wchodząc do takiego baru, nie należy się przerażać bałaganem, bowiem zwyczaj nakazuje, by po zjedzeniu tapas wyrzucić serwetkę na podłogę! Im więcej serwetek, tym większa liczba klientów, czyli smaczniejsze jedzenie :).

 

W Hiszpanii pije się przede wszystkim wino. Popularne są słodkie wina deserowe, owocowe, jak sangria. Wszędzie serwowane jest także piwo.

 

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
Pogoda

Costa de la Luz
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+26°  / +20°
Słonecznie
wiatr: ENE 27 km/h
ciśnienie: 1017 hPa
wilgotność: 66%
zachmurzenie: 16%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+29° C    /  +20° C
Słonecznie
wiatr: ENE 15 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +21° C
Słonecznie
wiatr: ENE 28 km/h
opady: 0.0 mm/h