wNieznane.pl

Edynburg

Porady i wskazówkiPoniżej przedstawiamy garść informacji przydatnych podczas zwiedzania Edynburga.

Poruszanie się po mieście, komunikacja, bilety

Edynburg ma doskonale rozwiniętą sieć komunikacyjną. Po mieście i przedmieściach można poruszać się autobusami, ale większość atrakcji znajduje się na tyle blisko siebie, że można pomiędzy nimi przemieszczać się pieszo. W 2014 r. uruchomiono linię tramwajową z centrum miasta do lotniska. Dostępne są bilety jednorazowe (1,60 £), bilety jednodniowe (DayTicket - 4 £) czy bilety nocne (3 £). Kupuje się je u kierowcy - zawsze należy mieć dokładnie odliczoną kwotę, gdyż opłatę uiszcza się wrzucając pieniądze do specjalnego urządzenia, które je liczy. Reszta nie jest wydawana!

Więcej o biletach i aktualne ceny znajdziecie tutaj

Bezpłatne atrakcje

Wstęp do większości atrakcji w Edynburgu jest płatny, ale są miejsca, które można odwiedzić za darmo. Należy do nich na przykład Katedra św. Idziego. Bezpłatny wstęp jest również do National Museum of Scotland, czyli Muzeum Narodowego Szkocji.

Panorama miasta

Edynburg należy do miast, które mogą się pochwalić piękną panoramą. Co więcej, miejsc do jej oglądania naprawdę nie brakuje i nie zawsze trzeba płacić. Bezpłatnie panoramę miasta i okolic można obserwować ze wzgórza Calton Hill. Opcja płatna - wspiąć się na znajdujący się tam Nelson's Monument (143 stopnie, 5 £). Inna możliwość to wejście na stojący przy Princes Street Scott Monument (287 stopni, 5 £). Piękny widok na całą okolicę roztacza się ze wzgórza Arthur's Seat, na które wejście jest bezpłatne. Panorama starego miasta doskonale widoczna jest z murów Zamku w Edynburgu. Poza tym można dostrzec morze, okoliczne wzgórza i dalsze części miasta. Trzeba jednak zapłacić 16,50 £ za wstęp do zamku.
Pogoda

Edynburg
Dziś, 6 grudnia 2019
ikona pogody+12°  / +3°
Miejscami opady deszczu
wiatr: WSW 23 km/h
ciśnienie: 992 hPa
wilgotność: 81%
zachmurzenie: 62%
opady: 0.1 mm/h

Sobota, 7 grudnia 2019
ikona pogody+9° C    /  -0° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: WSW 13 km/h
opady: 0.2 mm/h

Niedziela, 8 grudnia 2019
ikona pogody+7° C    /  +0° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: WSW 32 km/h
opady: 0.2 mm/h