wNieznane.pl

Edynburg

Informacje o EdynburguEdynburg jest miastem w Wielkiej Brytanii i jednocześnie od 1437 roku stolicą Szkocji. Od 1999 r. stanowi siedzibę szkockiego parlamentu. Jego zabytkowe centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Rys historyczny

Pierwsze ślady osadnictwa w tym regionie datuje się na epokę brązu i żelaza. Miasto swoje początki wzięło od twierdzy obronnej, która znajdowała się na obecnym wzgórzu zamkowym. Wokół niej zaczęło rozwijać się osadnictwo i rolnictwo. Pierwszą twierdzę nazywano Din Eidyn (Twierdza Edwina), od jej założyciela, Edwina, króla Nortumbrii. Następnie przekształcono ją na Edwinesburch i wreszcie Edinburgh, funkcjonującą do dziś. Z ciekawszych wydarzeń w historii miasta należy wymienić podbicie go w IX wieku przez duńskich wikingów i włączenie do obszaru prawa duńskiego. W 910 r. miasto zostało przejęte przez Szkotów. W XII w. istniało już małe miasto, a w jego pobliżu rozwijała się osada przy opactwie Holyrood. W XIII w. Edynburg stał się przedmiotem sporu pomiędzy Anglią a Szkocją, a walki o miasto trwały przez kilka wieków. Kiedy w XV wieku król Szkocji Jakub IV zdecydował o przeniesieniu stolicy kraju ze Stirling do Holyrood, Edynburg stał się stolicą Szkocji. W 1603 r. został założony szkocki parlament. Kolejne wieki przyniosły ponowne walki o przynależność Edynburga. Po nieudanym powstaniu przeciwko Anglikom w 1745 r. postanowiono wybudować nową dzielnicę dla bogatych. Znajdowała się w miejscu obecnego nowego miasta, a nazwy ulic upamiętniały angielską rodzinę królewską - George Street od imienia króla Jerzego III, a także Queen Street i Princes Street upamiętniające żonę Jerzego, królową Charlottę oraz ich synów.

W Edynburgu mieszkali i tworzyli Adam Smith, David Hume czy Alexander Graham Bell. Miasto uległo poważnemu zniszczeniu w pożarze w 1824, ale wiele kamienic zachowało się do dzisiaj. W XIX w. i na początku XX w. w tym rejonie silnie rozwijał się przemysł, ale miało to miejsce głównie w Glasgow czy pobliskim porcie Leith, a sam Edynburg pozostał zabytkowym starym miastem.


Sezon turystyczny i pogoda

Edynburg znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego morskiego. Zimy są łagodne - temperatura w dzień rzadko spada poniżej 0. Latem jest ciepło, ale raczej nie należy spodziewać się silnych upałów. Tempertura maksymalna zwykle oscyluje ok. 23 stopni. Ze względu na położenie pomiędzy morzem i górami, miasto narażone jest na silne i częste wiatry. Ma za to nieco mniej opadów niż większość innych miast w Wielkiej Brytanii. Niebo często jest jednak zachmurzone.

 

Jedzenie i picie

Kuchnia brytyjska to przede wszystkim smażenie i pieczenie. Nawet pieczywo jada się opiekane, w formie tostów, grzanek. Dużą popularnością cieszą się tradycyjne fish&chips, czyli ryba z frytami, oraz burgery. Te ostatnie dostępne są w przeróżnych kombinacjach. Dania są często mało przyprawione i podawane z sosami typu HP czy barbecue. Klasyczne śniadanie to tost, jajko sadzone, kiełbaska, bekon i fasolka, czasami z dodatkiem warzyw.

Pije się herbatę, a także lokalne piwo i oczywiście tutejszą whiskey. 

 

Jeśli ktoś nie ma ochoty na klasyczne angielskie jedzenie, w Edynburgu z pewnością znajdzie coś dla siebie. Są tu restauracje serwujące dania z różnych strona świata, a także popularne także w Polsce fast foody. 

 

Elektryczność

Wybierając się do Szkocji, warto pomyśleć o "przejściówkach" do gniazdek elektrycznych. Zasilanie prądem wynosi tam bowiem 220 V AC i niezbędne są specjalne wtyczki 3-bolcowe.

 

Przepisy wjazdowe

Przy wjeździe na terytorium Wielkiej Brytanii obowiązuje kontrola paszportowa. Do przekroczenia granicy niezbędny jest paszport lub dowód osobisty.  Kontrole na lotniskach mogą być bardzo drobiazgowe.
Pogoda

Edynburg
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+16°  / +7°
Całkowite zachmurzenie
wiatr: W 21 km/h
ciśnienie: 1021 hPa
wilgotność: 67%
zachmurzenie: 88%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+17° C    /  +10° C
Silne zachmurzenie
wiatr: WSW 17 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+18° C    /  +9° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WSW 7 km/h
opady: 0.0 mm/h