wNieznane.pl

Fatima

Bazylika Matki Boskiej Różańcowej



Basílica de Nossa Senhora do Rosário, czyli Bazylika Matki Boskiej Różańcowej to jedno z głównych miejsc w obrębie Sanktuarium w Fatimie. Kamień węgielny pod budowę kościoła poświęcono 13 maja 1928 roku, czyli 11 lat po objawieniu Matki Boskiej trójce pastuszków. Świątynię konsekrowano w październiku 1953 roku, żeby rok później podnieść ją do poziomu bazyliki. Architektem budowli był Holender - Gerard van Krieken.

Parametry techniczne? Długość budynku to 70,5 metrów i 37 metrów szerokości. Wieża dzwonnicza sięga 65 metrów, a na jej szczycie znajduje się korona wykonana z brązu. Waga? Bagatela 7 ton! Największy dzwon Sanktuarium waży 3 tony, a jego serce 90 kg., natomiast figura Niepokalanego Serca Maryi na wieży ma niespełna 5 metrów, a waży 14 ton.

Wchodząc do bazyliki, warto zadrzeć głowę ku górze, gdzie mieści się mozaika przedstawiająca koronację Matki Boskiej przez Trójcę Świętą. Została ona wykonana w Watykanie.

Celem wiernych, którzy odwiedzają kościół są przede wszystkim groby trójki pastuszków - Franciszka i Hiacynty Marto oraz Łucji Santos. Na witrażach przedstawiono historię objawień.

 

Organy w bazylice
Będąc we wnętrzach bazyliki, zwróćmy uwagę na organy. Przy ich projekcie oraz montażu pracowała firma braci Rufattich z Padwy. Ich historia zaczyna się 1952 roku. Pierwotnie były utworzone z pięciu osobnych części, które ostatecznie złączono dziesięć lat później. Na całość składają się Wielkie Organy, Pozytyw, Recytatyw, Solo oraz Echo. Do ich obsługi potrzebny jest stół z pięcioma klawiaturami oraz pedałem. To 12 000 piszczałek wykonanych z ołowiu, cyny oraz drewna. Rozpiętość sięga od 9 milimetrów (!!!) do 11 metrów! Imponujące.

Figura Niepokalanego Serca Maryi
13 maja 1958 roku została odsłonięta figura Niepokalanego Serca Maryi, którą rok później umiejscowiono w niszy fasady bazyliki. O jej wyjątkowości świadczy fakt, iż została ona wyrzeźbiona wedle wskazówek siostry Łucji. 13 lipca 1917 roku Matka Boska pokazała swe Niepokalane Serce. W ślad za tym zaczęto tworzyć owe rzeźby, a pierwsza z nich mieści się w klasztorze karmelitanek w Coimbrze.
Postać, którą możemy obserwować w Fatimie, ma 4,73 metra wysokości i waży 14 ton. Jest darem katolików amerykańskich dla Sanktuarium.



Zdjęcia Bazylika Matki Boskiej Różańcowej


Pogoda

Fatima
Dziś, 23 października 2021
ikona pogody+24°  / +11°
Całkowite zachmurzenie
wiatr: E 4 km/h
ciśnienie: 1022 hPa
wilgotność: 49%
zachmurzenie: 100%
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 24 października 2021
ikona pogody+25° C    /  +10° C
Słonecznie
wiatr: N 4 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 25 października 2021
ikona pogody+24° C    /  +11° C
Słonecznie
wiatr: NNW 12 km/h
opady: 0.0 mm/h