wNieznane.pl

Fethiye i Oludeniz

Porady i wskazówkiDojazd do Fethiye i Oludeniz

Aby dojechać do Fethiye czy Oludeniz, najlepiej z Polski dolecieć do Dalamanu. Inne lotnisko znajduje się w oddalonej o prawie 200 km Antalyi, skąd dojazd samochodem zajmuje ok. 90 minut. Do Dalamanu z Polski nie latają regularne linie lotnicze. Można się tam dostać lotem czarterowym z biurem podróży lub z przesiadką w Antalyi czy Stambule.

Drogi, oznakowanie

Oznakowanie na drogach w regionie jest dobre. Drogi są w niezłym stanie i raczej szerokie. Z Dalamanu do Fethiye biegnie autostrada (przejazd przez tunel płatny), a dalej trzeba jechać ok. 30 minut drogą lokalną przez góry.

Pamiątki

Zarówno w Fethiye, jak i Oludeniz mnóstwo jest sklepików z pamiątkami i lokalnymi produktami. Dużą popularnością cieszą się tradycyjne tureckie mozaikowe lampki. Można jest dostać w wielu rozmiarach, wersjach i kolorach. Poza tym są tu różnego rodzaju drobiazgi z Okiem Proroka, magnesy, pocztówki, kalendarze, ceramika czy biżuteria. Nie może zabraknąć ziół, przypraw czy słodyczy. Turyści mogą również skusić się na podróbki perfum, odzieży czy dodatków w bardzo atrakcyjnych cenach. Hitem są w Turcji wyroby skórzane oraz dywany, a ich ceny zależą od umiejętności negocjacyjnych nabywcy.

Przez pośrednika czy na własną rękę

Jeśli nie planujemy całych wakacji spędzić na leżeniu na plaży czy basenie, a pozwiedzać nieco okolicę, warto wybrać się tam na własną rękę. Inna opcja to wyjazd z biurem podróży, a następnie samodzielne odkrywanie miejsca, w którym przebywamy. Wycieczki lokalne oferowane przez polskie biura podróży są droższe niż zakupione na miejscu w lokalnych biurach, a także niż wypożyczenie samochodu i samodzielne zwiedzanie.

Parkingi

W tym rejonie Turcji można znaleźć zarówno parkingi bezpłatne, jak i płatne. Opłata pobierana jest przez specjalnie oznaczone osoby, a w przypadku większych wydzielonych parkingów, należy jej dokonać przy wyjeździe. Tego typu opłaty przyjmowane są wyłącznie w lirach tureckich.
Pogoda

Fethiye i Oludeniz
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+28°  / +20°
Słonecznie
wiatr: WSW 8 km/h
ciśnienie: 1005 hPa
wilgotność: 54%
zachmurzenie: 14%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+30° C    /  +20° C
Słonecznie
wiatr: SSW 9 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+31° C    /  +21° C
Słonecznie
wiatr: SW 6 km/h
opady: 0.0 mm/h