wNieznane.pl

Kadyks

Informacje o KadyksieKadyks (Cadiz,Cádiz) to miasto, położone na półwyspie w południowo-zachodniej Hiszpanii. Jest ważnym ośrodkiem handlowym i portowym. To najstarsze miasto w Hiszpanii. Na uwagę zasługuje Stare Miasto (Casco Antiguo) z wąskimi uliczkami, fortyfikacjami i zabytkowymi budynkami, a także ogrody miejskie, region może pochwalić się również długimi plażami z jasnym, drobnym piaskiem.

 

Rys historyczny

Kadyks jest najstarszym na stałe zamieszkanym miastem w Hiszpanii i jednym ze starszych w całej Europie. Jego początki sięgają czasów starożytnych. Pierwsza osada w tym miejscu została założona ok. 1100 r. p.n.e. Od ok. 500 r p.n.e. miasto znajdowało się pod wodzą Kartaginy, by później przejść w ręce Rzymian i Maurów. Od 1262 r. Kadyks znajdował się w rękach Kastylii. Kolejne lata przyniosły najazdy Anglików i Holendrów, a następnie wojsk napoleońskich. Lata 1936-39 to okres wojny domowej.


Sezon turystyczny i pogoda

Kadyks leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, z wpływem klimatu oceanicznego. Zimy są bardzo łagodne, ale ze sporą ilością opadów. Latem temperatura sięga 25-30 stopni, jednak upał łagodzi chłodny wiatr znad Oceanu. Temperatura wody w Oceanie Atlantyckim jest o kilka stopni niższa niż w Morzu Śródziemnym. Kadyks może pochwalić się ponad 300 dniami słonecznymi w roku. Sezon turystyczny trwa tu cały rok. Jesienią, wiosną i zimą temperatura sięga średnio od 13 do ponad 20 stopni, a pogoda sprzyja zwiedzaniu. Latem kuszą natomiast kilometrowe piaszczyste plaże.

 

Wybrzeże i plaże

Kadyks położony jest na półwyspie. Zarówno w mieście, jak i jego bezpośrednich okolicach nie brakuje plaż. Najpopularniejsza z nich to La Caleta, położona w historycznym centrum, pomiędzy Castillo de San Sebastian i Castillo de Santa Catalina. Ma niespełna 500 m długości i szerokość od 8 do 40 m. W nowszej części miasta ciągnie się plaża La Victoria. Ma ok. 3 km długości i średnio 50 m szerokości. Dalej za miastem jest Playa de Cortadura. Ma 4 km długości i od 20 do 90 m szerokości. Oprócz nich jest jeszcze kilka mniejszych plaż.

 

Jedzenie i picie

W Kadyksie można znaleźć restauracje serwujące dania regionalnych kuchni hiszpańskich oraz kuchni z całego świata. Rano jada się przede wszystkim tosty lub słodkie paluszki churros z kawą. Na lunch serwowane są sałatki - zwykle z dodatkiem ryb - oraz zupy (np. gazpacho, czyli zupa z pomidorów, podawana na zimno) i dania mięsne lub z owocami morza, których wybór jest naprawdę duży. Wiele potraw doprawia się oliwą lub octem, powszechne są również marynaty. Specjalnością nadmorskich miejscowości są wszelkie owoce morza i ryby.


Osobną kwestię stanowią tapas, czyli przekąski. Powszechne są bary, które specjalizują się w serwowaniu tapas, na przykład takie, gdzie zamawia się napój, do którego dodawana jest określona przekąska, przy następnym zamówionym daniu dodawana jest kolejna przekąska itd. Wchodząc do takiego baru, nie należy się przerażać bałaganem, bowiem zwyczaj nakazuje, by po zjedzeniu tapas wyrzucić serwetkę na podłogę! Im więcej serwetek, tym większa liczba klientów, czyli smaczniejsze jedzenie :).

 

W Hiszpanii pije się przede wszystkim wino. Popularne są słodkie wina deserowe, owocowe, jak sangria. Wszędzie serwowane jest także piwo.

 

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
Pogoda

Kadyks
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+33°  / +24°
Słonecznie
wiatr: ESE 31 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 34%
zachmurzenie: 15%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+33° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: E 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+35° C    /  +21° C
Słonecznie
wiatr: SE 16 km/h
opady: 0.0 mm/h