wNieznane.pl

Kijów

Informacje o KijowieKijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) to stolica i największe miasto Ukrainy. Położony jest nad rzeką Dniepr. To także główny ośrodek gospodarczy i handlowy kraju.

 

Rys historyczny

Miasto zostało założone w V wieku i stanowiło punkt na szlaku handlowym pomiędzy Konstantynopolem i Skandynawią. W IX-XI w. Kijów znany był jako Kanugård, Chunigard lub Känu-gard. W 988 lub 989 roku miał tutaj miejsce chrzest Włodzimierza I Wielkiego uznawany za chrzest Rusi. W XIII w. miasto znalazło się pod okupacją Mongołów, a w 1363 r. zostało włączone do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Od roku 1569 do 1659 miasto było stolicą województwa kijowskiego i zostało włączone do Korony Polskiej. W 1667 r. Rzeczpospolita przyznała czasowo prawa Rosji do Kijowa, a w 1686 roku na mocy traktatu grzymułtowskiego miasto oficjalnie zostało przyznane Carstwu Rosyjskiemu.

W 1918 r. Kijowie ogłoszono stworzenie Ukraińskiej Republiki Ludowej, a  w 1934 r. do Kijowa przeniesiona została z Charkowa stolica Ukraińskiej SRR. W trakcie rozpadu Związku Radzieckiego 24 sierpnia 1991 roku ukraiński parlament ogłosił deklarację niepodległości Ukrainy. Kijów został stolicą państwa.


Sezon turystyczny i pogoda

kijów znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Zimą średnia temperatura powietrza jest ujemna (w styczniu wynosi - 5,5 stopni). Przez ok. 90 dni w mieście zalega pokrywa śnieżna. Latem jest ciepło, ale deszczowo. Średnia temperatura w lipcu to 19 stopni.

Do Kijowa najlepiej pojechać w maju, sierpniu i wrześniu, kiedy opadów jest najmniej i jednocześnie jest względnie ciepło. 

 

Jedzenie i picie

Kuchnia ukraińska jest dość tłusta i ciężka, ale bardzo zróżnicowana. Widać tu wpływy słowiańskie, jak i Azjatyckie. Popularne są zupy ze śmietaną, makarony, ziemniaki, ser i pieczywo. Często podaje się również pierogi z mięsem, kapustą, grzybami czy ruskie. W każdej restauracji podawany jest barszcz ukraiński. Na deser można zjeść tort, babeczki z serem albo naleśniki na słodko.

Pije się przede wszystkim czarną herbatę lub kwas chlebowy w ciepłe dni. Z alkoholi do wyboru są piwa, wina i lokalne wódki.

Przepisy wjazdowe

Polacy na terytorium Ukrainy wjeżdżają na podstawie paszportu. Wizy nie są wymagane, ale przy wjeździe otrzymuje się stempel z datą przyjazdu, a następnie z datą opuszczenia kraju. Przy przekraczaniu granicy drogą lotniczą obowiązuje uproszczona procedura, polegająca jedynie na kontroli paszportowej. W przypadku wjazdu samochodem należy liczyć się z bardziej szczegółową kontrolą i najczęściej długim oczekiwaniem na wjazd, sięgającym nawet 8 czy 12 godzin. Na żądanie straży granicznej konieczne jest również wypełnienie deklaracji meldunkowej lub wskazanie hotelu, w którym będziemy przebywać. Możemy również zostać poproszeni o złożenie deklaracji celnej, okazanie potwierdzenia wykupu dodatkowego ubezpieczenia lub wykazanie, że posiada się wystarczające środki finansowe na czas pobytu.

 

Warto pamiętać, że do krajów spoza Unii Europejskiej, w tym również na Ukrainę, nie wolno wwozić żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym także kanapek z wędliną.
Pogoda

Kijów
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+27°  / +17°
Słonecznie
wiatr: N 12 km/h
ciśnienie: 1014 hPa
wilgotność: 56%
zachmurzenie: 5%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+23° C    /  +15° C
Lekki deszcz, miejscami możliwe rozpogodzenia
wiatr: NW 16 km/h
opady: 0.8 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+20° C    /  +13° C
Słonecznie
wiatr: WNW 16 km/h
opady: 0.0 mm/h