wNieznane.pl

Korfu

Informacje o Korfu 

Korfu to wyspa na Morzu Jońskim, w pobliżu wybrzeża Albanii, najbardziej zielona ze wszystkich wysp greckich. Stolicą wyspy jest Kerkira, znana również pod nazwą Korfu. Najwyższy szczyt na wyspie to Pantokrator (906 m n.p.m.). W przeszłości wyspa miała kilka innych nazw, m.in. Drepani, Makris, Kassopaia, Argos, Keravna, Scheria czy Phaeakia. Nazwa Kerkira pochodzi z dialektu doryckiego, jakim w starożytności posługiwali się mieszkańcy wyspy. W średniowieczu używano nazw: Koryfo, Koryfi, Korfi, Korfoi i Korfu. Zajmuje powierzchnię ok. 579 km2, ma 85 km długości i 18 km szerokości.

Rys historyczny

Historia Korfu naznaczona jest dziesiątkami najazdów i podbojów. Wyspa została skolonizowana m.in. przez koryntian, rzymian, wenecjan, Francuzów i Brytyjczyków. W 734 r. p.n.e. wyspa dostała się w krąg kultury starożytnej Grecji, ok. 500 lat później uznała władzę imperium rzymskiego, w latach 395-1204 n.e. Korfu znajdowało się pod panowaniem Konstantynopola, a od 1386 Wenecji. W XVIII w. wyspa przechodzi w ręce Rosjan, Turków i następnie Francuzów, a od 1809 r. należy do Wielkiej Brytanii. Dopiero 50 lat później wyspa zostaje przyłączona do niepodległej Grecji, chociaż jest okupowana jeszcze w czasach II wojny światowej.

Wybrzeże i plaże

Wybrzeże Korfu jest bardzo zróżnicowane - od stromych klifów i urwisk, przez skały, po kamienie, żwirek i piach. Po stronie wschodniej znajdują się plaże piaszczyste i żwirowe, natomiast po zachodniej głównie piaszczyste. Tutaj też, ze względu na silne wiatry, panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Na północy linia brzegowa jest postrzępiona i skalista. Pomiędzy skałami ukryte są malownicze zatoczki i plaże, a woda przybiera różne odcienie zieleni i błękitu. 

Sezon turystyczny i pogoda

Sezon turystyczny trwa od maja do października. W maju woda jest zbyt chłodna, żeby się kąpać, natomiast w październiku roślinność przygotowuje się do zimy. Średnie temperatury powietrza od czerwca do września wynoszą ponad 30 stopni. W tym czasie nie powinno padać. W odróżnieniu do innych wysp, na Korfu notuje się duże roczne opady, głównie od listopada do maja. Dzięki silnym opadom wyspa jest wyjątkowo zielona.

Jedzenie i picie

Na wyspie uprawia się przede wszystkim oliwki, a także winorośle, cytrusy i inne owoce, więc one dominują w menu. Poza tym na każdym kroku spotkamy gyros, souvlaki i świeży ser feta. Popularne są również nadziewane liście winorośli. Spotkamy tu tradycyjny grecki alkohol, ouzo, ale również lokalny wyrób - likier z kumkwatu. Sprzedawany jest w każdej możliwej pojemności, w butelkach o przeróżnych kształtach.

Sporty

Na wyspie można uprawiać różnego rodzaju sporty. Poza aktywnościami dostępnymi w danych hotelach, moża nurkować czy jeździć konno. Niedaleko stolicy jest również aquapark. 

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.

 

Jak dojechać?

Najwygodniej dotrzeć samolotem. Czas przelotu z Warszawy wynosi ok. 2 godziny. Istnieje również możliwość dopłynięcia statkiem z innych miejsc, zarówno w Grecji, jak i Włoch. Na miejscu można poruszać się publicznymi autobusami lub wynajętym autem czy skuterem. Warto wziąć pod uwagę specyficzny, południowy styl jazdy ;). W Grecji obowiązuje ruch prawostronny. Drogi generalnie są słabe, źle oznakowane, zazwyczaj wąskie i bardzo kręte, zwłaszcza te położone w górach. Podczas jazdy na krętej drodze należy używać klaksonu, by ostrzec nadjeżdżających z naprzeciwka.
Pogoda

Korfu
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+25°  / +22°
Słonecznie
wiatr: E 1 km/h
ciśnienie: 1012 hPa
wilgotność: 62%
zachmurzenie: 21%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+25° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: NNW 4 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +21° C
Słonecznie
wiatr: N 5 km/h
opady: 0.0 mm/h