wNieznane.pl

Kusadasi

Informacje o Turcji EgejskiejWybrzeże Egejskie rozciąga się wzdłuż zachodnich granic Turcji - od Canakkale na północy, po Marmaris na południu. Składa się z kilku regionów: Troja - Edremit, Ayvalik - Foca, Izmir - Cesme, Kusadasi - Didima, Bodrum, Fethiye - Oludeniz, Pamukkale - Afrodyzja. Regiony te są bardzo zróżnicowane pod względem ukształtowania terenu. Znajdziemy tu góry, piękne plaże, starożytne ruiny, jak również mnóstwo rozrywki i zabawy.

Na tych terenach dominują góry, lasy oraz gaje oliwne i sady owocowe. Uprawia się m.in. arbuzy, figi, granaty czy winogrona. Warto pamiętać, że w języku angielskim można porozumieć się głównie na wybrzeżu, poza nim mogą być z tym spore problemy.

 

Rys historyczny

Turcja Egejska jest ściśle związana z historią starożytnych miast Jonii i Karii. Na niektórych terenach do dzisiaj spotkamy osoby mówiące w języku greckim. Na wybrzeżu znajdziemy mnóstwo lepiej lub gorzej zachowanych antycznych miast, m.in. najbardziej znane: Efez, Milet, Troję czy Pergamon. 

 

Wybrzeże i plaże

Wybrzeże Morza Egejskiego jest bardzo zróżnicowane. Znajdziemy tutaj długie piaszczyste plaże, ale również plaże kamieniste i żwirowe oraz skaliste fragmenty wybrzeża. Można również spotkać niewielkie zatoczki pomiędzy skałami. 

 

Sezon turystyczny i pogoda

Sezon turystyczny trwa tu przez większą część roku, chociaż zimą jest chłodno i pada. Już w kwietniu temperatury powietrza osiągają ponad 20 stopni, a w czerwcu na termometrze może być ich nawet 40! Średnia temperatura powietrza latem grubo przekracza 30 stopni, a temperatura wody dochodzi miejscami nawet do 25 stopni. Latem powinniśmy spodziewać się kilkunastu godzin słonecznych w ciągu dnia. 

 

Jedzenie i picie

Na tym terenie Turcji da się znaleźć akcenty kuchni greckiej - spotkamy tu ser typu feta, oliwki. W jadłospisie dominuje jagnięcina, jada się dużo warzyw, również faszerowanych. Powszeche są również typowo tureckie dania - np. pida (turecka pizza). Pije się przede wszystkim herbatę, w specjalnych szklankach. Na ochłodę bardzo dobry jest ayran - napój z jogurtu i wody.

 

Sporty

Nad Morzem Egejskim popularne są przede wszystkim sporty wodne. Można również skorzystać z rejsu łódką lub statkiem. Oprócz tego w niektórych miejscach istnieje możliwość jazdy konnej.

 

Przepisy wjazdowe i waluta

Od obywateli polskich wymagane są wizy uprawniające do wjazdu i pobytu na terenie Turcji. Nie ma możliwości wjazdu za okazaniem dowodu osobistego. Od dnia 1 marca 2011 roku obywatelom polskim, posiadającym paszporty zwykłe, na przejściach granicznych Republiki Turcji jest wydawana wielokrotna wiza turecka uprawniająca do pobytu łącznie do 90 dni w ciągu 180 dni jej ważności (licząc od daty pierwszego wjazdu), w formie naklejki wklejonej do okazanego przy wjeździe do Turcji paszportu, za opłatą w wysokości 20 USD/15 EUR. W związku z powyższym obywatele polscy przy wjeździe do Turcji winni posiadać paszporty ważne na okres co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu.

Walutą obowiązującą w Turcji jest lira turecka. 1 TRY = ok. 1,90 PLN. W niektórych miejscach można również zapłacić euro lub dolarami amerykańskimi, choć przelicznik nie jest korzystny. Warto pamiętać, że przy wejściu na teren zabytków pobierana jest opłata wyłącznie w miejscowej walucie. 

 

Jak dojechać?

Do Turcji można dotrzeć na różne sposoby. Najpopularniejszym z nich jest samolot. Lotniska znajdują się m.in. w Stambule, Izmirze czy Bodrum. Można również dopłynąć statkiem np. z Grecji lub dojechać samochodem.

Na miejscu najwygodniej podróżować dolmuszami - publicznymi busikami, które nie dość że są tanie, to jeżdżą regularnie i prawie wszędzie. Tam gdzie nie da się dojechać publicznym transportem, można podróżować wynajętym samochodem. W Kusadasi znajdziemy popularne, pewne i znane wypożyczalnie, np. Avis.
Pogoda

Kusadasi
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+30°  / +17°
Słonecznie
wiatr: N 13 km/h
ciśnienie: 1007 hPa
wilgotność: 61%
zachmurzenie: 10%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+33° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: N 11 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+34° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: N 9 km/h
opady: 0.0 mm/h