wNieznane.pl

Mediolan

Ostatnia WieczerzaOstatnia Wieczerza (Cenacolo Vinciano, L'Ultima Cena) to malowidło ścienne Leonarda da Vinci. Zostało wykonane w refektarzu klasztoru przy Santa Maria delle Grazie w Mediolanie. Przedstawia ostatnią wieczerzę Jezusa Chrystusa, a dokładnie moment, w którym Jezus ogłasza, iż jeden z apostołów go zdradzi. Zamówił je książę Mediolanu Ludovico Sforza. Prace nad freskiem trwały 3 lata. Malowidło wykonano nietypową techniką, która okazała się nietrwała. Mimo wieloletnich prac konserwacyjnych, fresk jest obecnie bardzo niewyraźny.

Charakterystycznym elementem dzieła jest ręka trzymająca nóż. Dawniej uznawano, że jest to ręka dodatkowa, ale później ustalono, iż należy do świętego Piotra.

 

Wstęp do refektarza, gdzie znajduje się Ostatnia Wieczerza, jest płatny. Bilety w cenie 8 euro należy zamówić przez internet, na konkretny dzień i godzinę. Są one dostępne z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, ale cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie w miesiącach letnich, więc warto zakupić je wcześniej. Na miejscu, przed wejściem do kościoła można zakupić bilety od operatorów turystycznych, ale najczęściej w połączeniu ze zwiedzaniem innych atrakcji i oczywiście za odpowiednią dopłatą.

 

Absolutnie zakazane jest filmowanie dzieła i robienie zdjęć. Wcześniej zamówione i opłacone bilety należy odebrać na miejscu w recepcji po okazaniu wydrukowanego vouchera i dokumentu tożsamości. Do malowidła przechodzi się przez komory powietrzne.Zdjęcia Ostatnia Wieczerza


Pogoda

Mediolan
Dziś, 30 marca 2020
ikona pogody+12°  / +8°
Całkowite zachmurzenie
wiatr: E 13 km/h
ciśnienie: 1013 hPa
wilgotność: 68%
zachmurzenie: 100%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 31 marca 2020
ikona pogody+9° C    /  +3° C
Lekkie opady deszczu ze śniegiem
wiatr: ESE 21 km/h
opady: 0.9 mm/h

Środa, 1 kwietnia 2020
ikona pogody+12° C    /  +4° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: ESE 9 km/h
opady: 0.0 mm/h