wNieznane.pl

Piza

Porady i wskazówkiŹródełka z wodą pitną

W zabytkowej części miast znaleźć można źródełka z bezpłatną wodą pitną. Różnią się wyglądem i nierzadko przypominają normalne fontanny, ale można je poznać po charakterystycznym wąskim strumieniu wody. Jedno z nich jest przy Piazza dei Miracoli.

Dojazd z lotniska

Lotnisko w Pizie (Aeroporto Galileo Galilei) znajduje się tuż za granicą miasta i jest jednym z największych portów lotniczych w Toskanii. Dojazd do miasta nie stanowi żadnego problemu i jest tani. Sprzed terminala do dworca kolejowego kursuje miejski autobus LAM (linia czerwona). Rozkład jazdy znajduje się tutaj. Do dworca kolejowego można również dojechać busem PisaMover.

Pamiątki

W Pizie można kupić w zasadzie wszystko. Dużą popularnością cieszą się repliki najsłynniejszej tutejszej atrakcji, czyli Krzywej Wieży - za małą figurkę trzeba zapłacić 1 €. Większe kosztują, 5, 10, a nawet 20 €, ale te wyposażone są w światełko i mogą pełnić funkcję lampek. Kolekcjonerzy magnesów na lodówkę na pewno znajdą coś dla siebie. Ceny wahają się od 1,5 do 3 euro za sztukę. Są także akcesoria kuchenne (fartuchy, ściereczki, serwety itp.) oraz galanteria skórzana.

Płatność wyłącznie kartą

Zgodnie z najnowszymi przepisami, za towary i usługi warte powyżej 30 euro można we Włoszech płacić wyłącznie kartą płatniczą lub kredytową. Zakaz zapłaty gotówką co prawda nie dotyczy obcokrajowców, ale w niektórych przypadkach trzeba liczyć się z dodatkowymi formalnościami. Obcokrajowcy, jako osoby prywatne, mogą płacić w gotówce jedynie w sklepach detalicznych, za to w hurtowniach już nie. Pracownik sklepu musi zażądać od klienta oświadczenia, że jest obywatelem innego kraju i mieszka na stałe poza granicami Włoch. Wymagane jest także okazanie paszportu lub dowodu osobistego, który sprzedawca ma obowiązek skserować.

Przepisy ruchu drogowego, parkingi

Podobnie jak w większości włoskich miast, także i w Pizie ustanowiono strefę ograniczonego ruchu kołowego traffico limitato. Wjazd i parkowanie w centrum historycznym jest ograniczone. Ponadto w wielu miejscach wyznaczono płatne strefy parkowania. Bilet parkingowy zakupuje się w automacie i umieszcza za przednią szybą. 

 

Podstawowe przepisy ruchu drogowego:

We Włoszech istnieje zakaz używania podczas jazdy telefonów komórkowych bez zestawu głośnomówiącego. 

Zakaz przewozu dzieci do lat 12 oraz poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu samochodu, o ile nie jest wyposażone w specjalny fotelik przystosowany do wymiarów dziecka. Dzieci poniżej 3 lat mogą być przewożone na tylnym siedzeniu samochodu bez specjalnego zabezpieczenia, (gdy pojazd nie jest w nie wyposażony) pod warunkiem, że znajdują się pod opieką osób w wieku powyżej 16 lat.

Ograniczenie prędkości dla samochodu osobowego w terenie zabudowanym to 50 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, na drogach głównych 110 km/h, a na autostradach 130 km/h. Przekroczenie prędkości jest karane wysokimi mandatami. 

Panorama miasta

Panoramę Pizy można oglądać z Krzywej Wieży. Taka przyjemność kosztuje jednak 18 euro. Należy wcześniej dokonać zakupu biletu na konkretną godzinę. Na górę prowadzą 294 schodki.
Pogoda

Piza
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+30°  / +18°
Słonecznie
wiatr: W 6 km/h
ciśnienie: 1017 hPa
wilgotność: 47%
zachmurzenie: 6%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+33° C    /  +18° C
Słonecznie
wiatr: NE 7 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+31° C    /  +20° C
Słonecznie
wiatr: WSW 4 km/h
opady: 0.0 mm/h