wNieznane.pl

Saloniki

KościołyAgia Sophia jest jednym z najstarszych kościołów w Salonikach. Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu w III w. Obecna pochodzi z VIII w. i wzoruje się na świątyni Hagia Sophia w Konstantynopolu, aktualnie Stambule. W czasach panowania Bizancjum została zamieniona w meczet i ponownie przekształcona wkościół po wyzwoleniu w 1912 roku. Kościół został zbudowany na planie krzyża greckiego z kopułą. We wnętrzu znajdują się złote mozaiki.

Świątynia uległa zniszczeniu w pożarze w 1890 r., a następnie odbudowana bez części dekoracji.

 

Profitis Ilias (Kościół proroka Eliasza) to świątynia z XIV w., wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W czasach osmańskich był znany jako Meczet Saraylı. Sposób jego budowy jest niezwykły dla tego regionu. Do czasów obecnych przetrwały malowidła ścienne we wnętrzu kościoła. 

 

Agios Dimitrios jest głównym sanktuarium pod wezwaniem św Demetriusza, patrona Salonik. Pochodzi z czasów bizantyjskich. Od 1988 r. wpisany na litę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwsza świątynia powstała tu w IV w. n.e. w miejscu łaźni rzymskich. Mała kaplica została zamieniona później w trójnawową bazylikę. Kościół wielokrotnie ucierpiał w wyniku pożarów. Bazylika słynie z sześciu zachowanych mozaik datowanych na rok 730. W 1917 świątynia uległa zniszczeniu w kolejnym pożarze, a jej odbudowa zajęła kilkadziesiąt lat. Podczas prac odkryto ruiny wspomnianej łaźni, gdzie podobno św. Demetriusz został stracony. We wnętrzu kościoła znajdują się szczątki świętego.Zdjęcia Kościoły


Pogoda

Saloniki
Dziś, 22 września 2021
ikona pogody+23°  / +15°
Całkowite zachmurzenie
wiatr: NNW 8 km/h
ciśnienie: 1019 hPa
wilgotność: 67%
zachmurzenie: 98%
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 23 września 2021
ikona pogody+23° C    /  +11° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 22 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 24 września 2021
ikona pogody+27° C    /  +13° C
Słonecznie
wiatr: NNW 4 km/h
opady: 0.0 mm/h