wNieznane.pl

Salzburg

ResidenzplatzResidenzplatz to barokowy plac obok katedry w Salzburgu. Swoją nazwę wziął od tego, że mieści się przy nim dawna rezydencja arcybiskupów Residenz (Pałac Biskupi) i Neue Residenz (Nowy Pałac Biskupi). Początki placu sięgają XVI w. Wówczas podjęto decyzję o wyburzeniu części kamienic i istniejących uliczek. W efekcie rozebrano 55 domów i cmentarz. Na placu stoi największa barokowa fontanna poza Włochami, Residenzbrunnen. Została zbudowana w połowie XVII w. z marmuru. Przedstawia motywy morskie - Trytona w otoczeniu innych mężczyzn podtrzymujących misę, koni morskich, delfinów i innych zwierząt wodnych. 

 

Pałac Biskupi Residenz powstał w XII w. i obecnie stanowi jeden z najważniejszych zabytków Salzburga. W późniejszym okresie był wielokrotnie przebudowywany. W XIX w. był używany jako prywatna rezydencja członków austriackiej rodziny królewskiej. Obecnie znajduje się tu muzeum, siedziba uniwersytetu, odbywają się w nim różnego rodzaju imprezy.

 

Nowy Pałac Biskupi znajduje się naprzeciw starego. Został zbudowany w 1588 r. Później był wielokrotnie przebudowywany. Używany był jako prywatna rezydencja biskupia. Aktualnie jest tu muzeum, a także siedziba lokalnego rządu, administracji i poczta. Na uwagę zasługuje jego wieża ze słynnym dzwonem Glockenspiel. Obecnie znajduje się tu ok. 40 dzwonów, które dzwonią codzienie o 7, 11 i 18.Zdjęcia Residenzplatz


Pogoda

Salzburg
Dziś, 15 lipca 2020
ikona pogody+23°  / +11°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WSW 3 km/h
ciśnienie: 1014 hPa
wilgotność: 69%
zachmurzenie: 64%
opady: 0.1 mm/h

Czwartek, 16 lipca 2020
ikona pogody+18° C    /  +11° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: WSW 3 km/h
opady: 1.2 mm/h

Piątek, 17 lipca 2020
ikona pogody+17° C    /  +11° C
Silne opady deszczu
wiatr: WNW 5 km/h
opady: 5.5 mm/h