wNieznane.pl

Santorini

Porady i wskazówkiJak zwiedzać Santorini na własną rękę? Gdzie spać i szukać oszczędności? Poniżej kilka naszych wskazówek, które przydadzą się podczas podróży.

Gdzie spać?

Bez wątpienia każdy chciałby znaleźć nocleg na kalderze, by o każdej porze dnia i nocy delektować się pięknym widokiem. Nie wszyscy mogą sobie jednak na to pozwolić, bowiem za pokój czy apartament w Oi trzeba zapłacić od 1000 zł wzyż za dobę. Jeśli nie dysponujemy taką kwotą, rozwiązaniem będzie dużo tańszy nocleg w innej miejscowości. Odległości na Santorini są na tyle małe, że mieszkając nieco dalej od kaldery, w można dostać się do niej w kilka minut. Możliwości jest wiele - w okolicy Oi warto poszukać kwatery w miejscowościach Tholos czy Finikia lub nieco dalej, z drugiej strony wyspy. W okolicy Firy tanie noclegi oferują miejscowości Karterados, Katikies czy Vourvoulos. Dużo miejsc noclegowych znajduje się w turystycznych miasteczkach, jak np. Perissa czy Kamari, skąd również stosunkowo szybko można dostać się na drugą stronę wyspy. W okresie letnim konieczne będzie wcześniejsze zarezerwowanie noclegu ze względu na bardzo dużą liczbę turystów.

Jak poruszać się po wyspie?

Mimo że Santorini to mała wyspa, trzeba korzystać z transportu kołowego. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest oczywiście wypożyczenie samochodu czy skutera. Można to zrobić wcześniej przez Internet lub skorzystać z jednej z miejscowych wypożyczalni (czynne są zwykle od 8 rano).

Funkcjonuje również komunikacja autobusowa pomiędzy największymi miejscowościami. Busy kursują z Firy do Kamari, Perissy, Akrotiri i Oi oraz oczywiście na lotnisko. Połączenia do mniejszych wiosek realizowane są dwa razy na dzień. Rozkład i cennik autobusów. Wszystkie przystanki są dobrze oznakowane. Autobusy mają ciemnozielony kolor.

Gdzie szukać oszczędności?

Jeśli nie dysponujemy zbyt dużym budżetem, trzeba poszukać tańszych rozwiązań. Oczywiście najdrożej jest w miejscowościach położonych na kalderze - Firze, Oi czy Imerovigli. I nie chodzi tylko o noclegi, ale także ceny w sklepach czy restauracjach. Podobne dania w oddalonych od Oi czy Firy nich miejscowości kosztują nawet 3-5 euro mniej.

Jak już wspominaliśmy, najwygodniej poruszać się po wyspie samochodem czy skuterem, ale można również skorzystać z tańszej opcji autobusowej. Ceny biletów wahają się od 1,60 euro do 2,30 euro.

Wygodne, płaskie buty

Wszystkie przewodniki ostrzegają, by na Santorini zabrać wygodne buty na płaskim obcasie. Nie ma w tym przesady, bowiem znajdziemy tu przede wszystkim bruk. Kamienie są wyślizgane, więc trzeba uważać. Zwiedzając miejscowości położone na kalderze, trzeba przemierzyć setki schodków, co również może okazać się problematyczne w przypadku założenia niewygodnego obuwia.

Santorini z dziećmi

Santorini to jedno z miejsc, do których podróż z dziećmi nie jest dobrym pomysłem. Podobnie zresztą jest w przypadku Wenecji. Ze względu na liczne schodki i brukowane uliczki oraz chodniki, przemieszczanie się z wózkiem dziecięcym jest praktycznie niemożliwe. Nie ma też zbyt wielu atrakcji, które spodobałyby się dzieciom, a w porównaniu do innych miejsc, plaże są tu relatywnie kiepskie. Hotele i restauracje nastawione są przede wszystkim na pary. Na rodzinne wakacje lepiej wybrać inne greckie wyspy, jak np. Kreta, Zakynthos, Korfu, Rodos czy choćby Cypr.

Zachód słońca

Zachód słońca na Santorini uznawany jest za jeden z najpiękniejszych. Najlepiej obserwować go z Oi. Pomarańczowe i różowe promienie zniżającego się słońca rozświetlają białe budynki, tworząc malowniczy spektakl. Aby znaleźć odpowiednie miejsce do jego podziwiania, trzeba przyjechać do Oi co najmniej na półtorej godziny przed zachodem słońca. Najlepsze miejscówki zajmowane są bowiem znacznie wcześniej. Latem trzeba nastawić się na tłumy chętnych do podziwiania tego wydarzenia.

Kryzys

Od dłuższego czasu mówi się o kryzysie panującym w Grecji. Nie jest on jednak odczuwalny dla turystów, szczególnie na wyspach. Jedyne niedogodności to brak możliwości w niektórych miejscach płacenia kartą.

Imigranci i bezpieczeństwo

Wyspa nie znajduje się na szlaku imigrantów udających się do Europy. Nie ma tu uchodźców i żadnych obaw odnośnie bezpieczeństwa.

Toalety

Ze względu na słabo rozwinięty system kanalizacyjny oraz wąskie rury odpływowe, w całej Grecji funkcjonuje zakaz wrzucania zużytego papieru toaletowego do muszli klozetowej. Papier wyrzuca się do koszy na śmieci. Dotyczy to również toalet na lotniskach, w hotelach czy restauracjach, nawet jeżeli zabrakło takiej informacji.
Pogoda

Santorini
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+23°  / +22°
Słonecznie
wiatr: NNW 35 km/h
ciśnienie: 1008 hPa
wilgotność: 79%
zachmurzenie: 18%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+24° C    /  +23° C
Słonecznie
wiatr: NNW 32 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+24° C    /  +23° C
Słonecznie
wiatr: NNW 31 km/h
opady: 0.0 mm/h