wNieznane.pl

Toledo

Porady i wskazówkiDojazd do miasta

Toledo położone jest ok. 75 km od Madrytu. Samochodem można tu dojechać w niespełna godzinę. Wjazd do górnej części miasta jest dozwolony tylko dla mieszkańców i autobusów. W dolnej części miasta znaleźć można sporo miejsc parkingowych, głównie w okolicy Puerta Bisagra. 

 

Dobrym rozwiązaniem jest dojazd do Toledo pociągiem z Madrytu (renfe). Pociągi typu Avant odjeżdżają z dworca Puerta de Atocha średnio co godzinę. Podróż trwa 33 minuty. Koszt przejazdu przy zakupie biletu tam i z powrotem wynosi 10,15 euro w każdą stronę. Przy zakupie biletu na jeden odcinek jego cena wynosi 12,70 euro. W przypadku zakupu biletów dla czterech osób, można liczyć na zniżki. 

Dojazd do historycznego centrum

Górna, zabytkowa część miasta oddalona jest od dworca kolejowego. Można do niej dojechać taksówką lub autobusem. Toledo Tourist Bus kursuje na dwóch trasach - z dworca do Plaza de Zocodover (cena 2,50 euro) lub jako bus typu hop on / hop off. Można zakupić bilet na jeden przejazd za 5,50 euro lub w opcji hop on / hop off, ważny przez cały dzień, w cenie 9 euro. Bilet kupuje się u kierowcy.

Toledo Card

Toledo Card to karta, która oferuje bezpłatny wstęp do muzeów, katedry, przejazd pociągiem z Madrytu albo wycieczkę do miejsca, z którego obserwuje się panoramę miasta. Dostępna jest w kilku wersjach, obejmujących różne atrakcje. Cena to 18 euro za najtańszą opcję, do 65 euro za opcję najbardziej rozbudowaną.

Karty można kupić także w Madrycie.

Pamiątki z Toledo

W Toledo na każdym kroku można zakupić pamiątki. W średniowieczu miasto słynęło głównie z produkcji broni. Dzisiaj można kupić odrestaurowane noże czy miecze albo taniej ich repliki. Popularne są figurki, np. Don Kichota, kopie obrazów. Warto też zakupić miejscowy likier lub wino. Ciekawą alternatywą są lokalne tekstylia. Oczywiście dostępne są również miejscowe sery i surowa szynka. Oprócz tego można nabyć typowe pamiątki, jak pocztówki, magnesy czy charakterystyczne dla Hiszpanii i Portugalii ceramiczne płytki azulejos, służące do dekorowania ścian.

Nocleg w Toledo

Toledo oferuje sporo miejsc noclegowych, zarówno w dolnej części, jak i w historycznym centrum. Oczywiście hotele w górnym mieście oferują znacznie wyższe ceny, ale też mają bardziej atrakcyjną lokalizację. Alternatywą są hotele usytuowane za miastem, z których rozpościera się wspaniała panorama na centrum Toledo.

Panorama miasta

Zza rzeki Tajo (Tag) rozpościera się wspaniała panorama górnej, zabytkowej części miasta. Możliwości są dwie - do wyznaczonych punktów widokowych można dojechać taksówką (cena z dworca to niespełna 10 euro) lub busem hop on / hop off. Jeśli lubimy długie spacery, można przejść jednym z mostów, a następnie okrążyć miasto.
Pogoda

Toledo
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+39°  / +23°
Słonecznie
wiatr: WSW 10 km/h
ciśnienie: 1017 hPa
wilgotność: 17%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+42° C    /  +24° C
Słonecznie
wiatr: WNW 3 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+41° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: E 13 km/h
opady: 0.0 mm/h