wNieznane.pl

Toledo

Informacje o ToledoToledo to średniowieczne miasto w środkowej Hiszpanii, położone ok. 80 km od Madrytu. Leży na wzgórzu, w zakolu rzeki Tag (Tajo). Jest stolicą autonomicznej wspólnoty autonomicznej Kastylia-La Mancha i prowincji Toledo. Słynie z rzemiosła artystycznego. To także ośrodek kultu religijnego. 

 

Rys historyczny

Toledo to osada założona przez Iberów. W 192 r. p.n.e. zdobyta przez Rzymian i nazwana Toletum. Następnie znajdowała się pod rządami Wizygotów, a później Maurów. W czasach swojej świetności Toledo było wielkim ośrodkiem rzemiosła i handlu. Produkowano tu głównie broń i jedwab. W XI w. stało się stolicą państwa muzułmańskiego, by pod koniec wieku zostać stolicą Kastylii. W wyniku silnego rozwoju Madrytu, znaczenie Toledo osłabło.

 

Sezon turystyczny i pogoda

Toledo znajduje się w strefie klimatu klimatu kontynentalnego, z wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Zimy są chłodne, a lata ciepłe i częściowo gorące. W styczniu i lutym średnia temperatura powietrza może być ujemna. Czasami zdarzają się również opady śniegu. W ciągu roku rozkład dni deszczowych prezentuje się niemal jednakowo. W każdym miesiącu średnia liczba dni deszczowych wynosi od 7 do 10, niezależnie od pory roku.

 

Najlepsza pora do zwiedzania to wiosna, lato i wczesna jesień. Wówczas temperatury zachęcają do spacerowania po mieście. Najwięcej słońca jest od maja do września.

 

Jedzenie, picie i sangria

Pod względem kulinarnym Toledo niewiele różni się od Madrytu, chociaż królują tu dania kuchni regionalnej. Na śniadanie pije się kawę z paluszkami, je się zwykle coś słodkiego czy bagietki z dodatkami, przede wszystkim mięsnymi. Głównym posiłkiem jest kolacja, spożywana wieczorem. Popularne są dania rybne i z owocami morza czy krewetkami. W menu każdej restauracji znajduje się paella, czyli danie ryżowe, przygotowane z różnymi składnikami.

Warto spróbować dużych pierogów z nadzieniem (empanada), które dostaje się do ręki lub słynnej zupy pomidorowej, serwowanej na zimno - gazpacho. W Hiszpanii królują surowe wędliny i kiełbasy z dodatkiem papryki, np. chorizo

 

Powszechne są gotowe zestawy - menu del dia. W ich skład wchodzi pierwsze danie (do wyboru zupa albo sałatka), drugie danie (makaron, mięso) i deser lub napój (bebida).  Do sałatek zwykle dodawany jest ocet.

 

Pije się przede wszystkim wino i piwo. W Hiszpanii życie towarzyskie prowadzone jest głównie wieczorami, kiedy robi się chłodniej. Wówczas Hiszpanie spotykają się ze znajomymi, robią zakupy, wypoczywają przy kieliszkach z sangrią, czyli lekkim i słodkim winem owocowym, czy kuflach złocistej cervezy.

 

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy z Hiszpanią uprawnia dowód osobisty lub paszport.
Pogoda

Toledo
Dziś, 30 marca 2020
ikona pogody+10°  / +8°
Całkowite zachmurzenie
wiatr: NE 17 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 62%
zachmurzenie: 100%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 31 marca 2020
ikona pogody+4° C    /  -3° C
Zamiecie
wiatr: NE 28 km/h
opady: 1.9 mm/h

Środa, 1 kwietnia 2020
ikona pogody+12° C    /  +6° C
Lekka mżawka
wiatr: ESE 18 km/h
opady: 0.5 mm/h