wNieznane.pl

Wenecja

Porady i wskazówkiWenecja jest miastem niezwykle pięknym i malowniczym. Przed wyjazdem do Włoch warto jednak wiedzieć kilka rzeczy.

Komunikacja, poruszanie się po mieście, bilety

Wenecja jest miastem położonym na wyspach. Najlepiej poruszać się po niej pieszo lub tramwajem wodnym (vaporetto). Ruch samochodowy nie jest w mieście możliwy. Tramwaje pływają zarówno dookoła głównej wyspy, jak i na inne wysepki w obrębie laguny. Plan kursowania poszczególnych linii oraz rozkłady znajdują się na każdym przystanku. Bilety:

7 € - jeden przejazd 60'

20 € - 1 dzień travelcard

30 € - 2 dni travelcard

40 € - 3 dni travelcard

60 € - 7 dni travelcard

 

Aktualne ceny biletów znaleźć można tutaj.

 

Po mieście można również poruszać się taksówkami wodnymi, a po lagunie kursują promy.

Wybierając się do Wenecji z dzieckiem, warto wiedzieć, że ze względu na dużą liczbę mostków i schodów bardzo trudno poruszać się po mieście z wózkiem.

Źródełka z wodą pitną

Przy Riva degli Schiavoni, tuż obok parku i przystanku tramwajów wodnych, znaleźć można źródełko z wodą pitną. Oprócz niego, poza okolicą Piazza San Marco, a także na pozostałych wyspach, jest jeszcze wiele innych źródełek, z których można korzystać bezpłatnie.

Tani dojazd do Wenecji

Z Polski do Wenecji można dostać się przede wszystkim na dwa sposoby - samochodem (ok. 1300 km) lub samolotem. Dobrym pomysłem są tanie loty  np. do Mediolanu (Bergamo) lub Bolonii i stamtąd przejazd samochodem, autobusem lub pociągiem do Wenecji. Niedaleko Wenecji znajdują się dwa lotniska - Marco Polo i w oddalonym o ok. 30 km Treviso. Warto pamiętać, że po mieście nie można poruszać się samochodem. Auto można zostawić na jednym z parkingów na stałym lądzie, np. w Mestre, i stamtąd dojechać na wyspę pociągiem czy autobusem, lub już po przejechaniu mostu, bezpośrednio w Wenecji. 

 

Ceny dojazdu z lotniska Marco Polo

tramwaj - 6 € w jedną stronę 75', 11 € w dwie strony
Bus linia 5 (na Piazzale Roma) + tramwaj - 12,00 €

Parkingi

W Wenecji znajdują się dwa duże parkingi dla samochodów osobowych oraz autokarów. Pierwszy z nich znajduje się na wysepce Tronchetto. Za dobę parkowania trzeba zapłacić 21 euro. Bliżej ścisłego centrum jest parking Piazzale Roma, gdzie doba parkowania samochodu osobowego to 26 euro. Z obu parkingów w stronę Piazza San Marco można dopłynąć tramwajem. Więcej o parkingach w Wenecji znajdziecie tutaj (strona w języku włoskim i angielskim).

Restauracje

W Wenecji bary, kawiarnie i restauracje można spotkać na każdym kroku. W większości ceny i standard są podobne. Nawet jeśli pozornie wszystkie miejsca są zajęte, warto zapytać kelnera o wolny stolik. Najczęściej bowiem lokale ciągną się daleko w głąb budynku, gdzie w ciszy, w klimatyzowanym pomieszczeniu można coś zjeść.

Warto pamiętać o jednej ważnej rzeczy. W Wenecji do cen podanych w menu należy doliczyć 2,5-3 euro od osoby za tzw. nakrycie stolika, a także napiwek w wysokości 10-12% wartości zamówienia. Te dodatkowe opłaty nie są wliczone w cenę posiłku, ale wymienione w cenniku i automatycznie doliczane do rachunku, w związku z czym nie zostawia się dodatkowych napiwków.

Noclegi

Warto wiedzieć, że hotele w Wenecji są drogie, dlatego też wielu turystów decyduje się albo na jednodniowe zwiedzanie tego pięknego miasta, albo na nocleg na stałym lądzie i dojeżdżanie na wyspę. W zależności od standardu i sezonu za pokój dwuosobowy na jedną noc trzeba zapłacić od ok. 400 zł wzwyż. 

Taniej jest w okolicznych miejscowościach, np. Mestre, gdzie oprócz hoteli znaleźć można również np. kempingi.

Pamiątki

Jak w każdym miejscu odwiedzanym przez turystów, tak i w Wenecji znaleźć można całą masę przeróżnych pamiątek. Do najbardziej wartościowych należą ręcznie zdobione maski karnawałowe i ręcznie wytwarzane na wyspie Murano szkło.  

 

maska - wybór masek weneckich jest tak wielki, że ciężko podjąć decyzję, którą kupić. Maski wytwarzane są we wszystkich możliwych kształtach, rozmiarach i kolorach, z przeróżnych materiałów. Ich ceny wahają się od 2 € do 25 € i więcej. Można kupić maskę z magnesem na lodówkę, z piórami, cekinami, brokatem, porcelanową, na całą twarz, na same oczy, do trzymania w ręku, maskę z motywem zwierzęcym, maskę z motywem demona czy potwora... Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy ma oryginalną metkę informującą o tym, że została wyprodukowana we Włoszech,

 

szkło - szkło weneckie wytwarzane jest ręcznie na wyspie Murano. Nierzadko sklepy oferują bezpłatnie obejrzenie procesu formowania szkła. To jednak dość kosztowna pamiątka - za małą szklaną figurkę trzeba zapłacić kilkanaście euro,

 

kapelusze - weneckie kapelusze kojarzą się przede wszystkim z gondolierami, chociaż jak się okazuje, tylko niewielu z nich je wkłada,

 

fartuszki - w wielu włoskich miastach, w Wenecji również, można kupić fartuszki kuchenne z włoskimi motywami.

Gondole

Rejsy gondolami po weneckich kanałach cieszą się dużą popularnością, jednak koszt takiej przyjemności to kilkadziesiąt euro. Gondole ruszają z różnych przystanków wzdłuż Grande Canal. Szczegóły znajdziecie tutaj. Warto pamiętać, że za atrakcie typu śpiew trzeba dopłacić dodatkowo, a i nie każdy gondolier je oferuje.

Płatność wyłącznie kartą

Zgodnie z najnowszymi przepisami, za towary i usługi warte powyżej 30 euro można we Włoszech płacić wyłącznie kartą płatniczą lub kredytową. Zakaz zapłaty gotówką co prawda nie dotyczy obcokrajowców, ale trzeba liczyć się z dodatkowymi formalnościami. Obcokrajowcy, jako osoby prywatne, mogą płacić w gotówce jedynie w sklepach detalicznych, za to w hurtowniach, restauracjach czy hotelach już nie. Pracownik sklepu musi zażądać od klienta oświadczenia, że jest obywatelem innego kraju i mieszka na stałe poza granicami Włoch. Wymagane jest także okazanie paszportu lub dowodu osobistego, który sprzedawca ma obowiązek skserować.
Pogoda

Wenecja
Dziś, 24 września 2020
ikona pogody+23°  / +17°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NE 7 km/h
ciśnienie: 1012 hPa
wilgotność: 77%
zachmurzenie: 34%
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 25 września 2020
ikona pogody+24° C    /  +15° C
Ulewny deszcz
wiatr: SSE 5 km/h
opady: 4.3 mm/h

Sobota, 26 września 2020
ikona pogody+18° C    /  +10° C
Umiarkowane opady deszczu
wiatr: SSW 15 km/h
opady: 1.5 mm/h