wNieznane.pl

Wenecja

Piazza San MarcoPiazza San Marco (Plac św. Marka) - znajduje się w najstarszej części Wenecji i jest największym i najbardziej znanym placem miasta. Dawniej plac był znacznie mniejszy, a przez jego środek przepływał kanał. Obecny rozmiar zyskał w XII w. Połączony jest bezpośrednio z Piazzetta di San Marco. Dookoła znajdują się zabytkowe budynki - Procuratie Nuove, Procuratie Vecchie, Basilica San Marco, Torre dell' Orologio i 
Ala Napoleonica. Przy placu znajduje się również stumetrowa Campanile di San Marco. 

Większość budowli znajdujących się wokół placu została zbudowana w XVI wieku. Dookoła placu znajdują się liczne kawiarnie i sklepiki z pamiątkami. 

Późną jesienią i zimą plac często jest zalewany wodą, tzw. acqua alta. Wówczas piesi przemieszczają się po specjalnych podestach. Bardzo rzadko woda podnosi się nawet do poziomu ponad metra.

 

Procuratie Vecchie (Prokuracja Stara) to budynek usytuowany po północnej stronie placu. Znajdowały się tam apartamenty Prokuratorów (Procuratori della Repubblica) pełniących najważniejszą rolę w władzach miasta. Pod arkadami, znajdują się trzy przejścia łączące plac z ulicą na tyłach budynku. 

Procuratie Nuove (Prokuracja Nowa) znajduje się naprzeciwko. Jest wzorowany na budynku Prokuracji Starej. Zudowany na przełomie XVI i XVII w. Budynek łączy się z Biblioteką Sansovino usytuowaną wzdłuż Piazzetta di San Marco. Obecnie znajdują się w nim apartamenty prezydenckie.

Na parterze, pod arkadami mieści się Caffe Florian, istniejąca od 1720 r., najstarsza kawiarnia Wenecji.

Budynki Prokuracji łączy Ala Napoleonica, zbudowana na polecenie Napoleona w miejscu kościoła San Gieminiano. Obecnie w budynku znajduje się muzeum.

 

Przed północną fasadą Bazyliki św. Marka znajduje się Piazzetta dei Leoncini. Nazwa placyku pochodzi od rzeźb dwóch lwów wykonanych z czerwonego marmuru z 1722 r. Pośrodku płacyku znajduje się studnia. Pokaż Wenecja na większej mapie

Zdjęcia - Piazza San Marco


Pogoda

Wenecja
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+29°  / +19°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: ENE 6 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 58%
zachmurzenie: 27%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+29° C    /  +18° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: ENE 17 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+29° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: E 5 km/h
opady: 0.0 mm/h