wNieznane.pl

Alicante

Informacje o AlicanteAlicante jest stolicą regionu Costa Blanca, który od północy sąsiaduje z wybrzeżem Costa de Valencia, a od południa z Costa Calida. Nie ma tu szczególnie dużo zabytków, ale nie oznacza to, że nie ma czego zwiedzać. Zarówno Costa Blanca, jak i Costa Calida, które odwiedziliśmy, to regiony turystyczno-rolnicze. Ich główną atrakcją są ciągnące się kilometrami plaże, a także doskonała pogoda przez cały rok.

Costa Blanca

Costa Blanca (Białe Wybrzeże) obejmuje fragment wybrzeża Morza Śródziemnego o długości ok. 244 km. Jego stolicą jest Alicante, nazywane również Alacant. Najpopularniejsze miejscowości to Benidorm i Calpe.

Costa Calida

Costa Cálida (Ciepłe Wybrzeże) to de facto południowa część Costa Blanca. Najbardziej znane miejsce na Costa Calida to Mar Menor (Małe Morze), czyli laguna oddzielona od morza 22-kilometrową mierzeją, na której zbudowano miasteczka. Najsłynniejsze z nich to La Manga. Niedaleko znajduje się historyczna Kartagena (Cartagena), a także park narodowy Calblanque z pięknymi plażami.

Sezon turystyczny i pogoda

Sezon turystyczny na południu Hiszpanii trwa praktycznie przez cały rok. Najwięcej turystów spotkamy tu oczywiście latem i wczesną jesienią, kiedy można skorzystać z kąpieli morskich. Na bardziej kameralne zwiedzanie można wybrać również zimę, szczególnie jeśli planuje sie dłuższy pobyt. Pogoda jest wówczas niestabilna, więc możemy trafić na 5 stopni na plusie, wiatry i deszcze (często zimą powodują krótkotrwałe powodzie na hiszpańskich wybrzeżach), jak i 18 stopni i mnóstwo słońca. Latem temperatury sięgają powyżej 40 stopni, zimą jest średnio ok. 15 w dzień, ale wieczami zrywa się zimny wiatr i niezbędna będzie grubsza kurtka oraz czapka.

Ze względu na łagodny klimat, na południu Hiszpanii uprawia się warzywa i owoce również zimą. I niech nikogo nie zdziwią sady drzewek pomarańczowych czy cytrynowych uginających się w styczniu pod dojrzewającymi owocami czy też trwające właśnie zbiory pysznych truskawek.

Jedzenie i picie

Specjalnością hiszpańskiego wybrzeża są wszelkie owoce morza i ryby. Jedną z tradycyjnych potraw jest paella, którą podaje się na wielkich patelniach. Latem szczególnie polecana jest owocowa sangria, serwowana mocno schłodzona. 

Golf

Hiszpańskie wybrzeże Morza Śródziemnego słynie ze znakomitych pól golfowych. Znaleźć je można praktycznie na każdym kroku. Ze względu na łagodny klimat, czynne są przez cały rok, i trzeba przyznać, że zimą cieszą się dużym zainteresowaniem. Przy polach bez problemu można znaleźć miejsca noclegowe, czy to w hotelach, czy w apartamentach.

Dojazd

Wybrzeża Costa Blanca i Costa Calida obsługują dwa międzynarodowe lotniska - w Alicante i Murcji. Lotnisko Aeropuerto de Alicante-Elche obsługuje bezpośrednie loty z kilku polskich miast, m.in. Warszawy, Wrocławia, Gdańska czy Krakowa. Na Aeropuerto de Murcia-San Javier można dostać się z Polski z przesiadką.

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
Pogoda

Alicante
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+32°  / +23°
Słonecznie
wiatr: SE 4 km/h
ciśnienie: 1019 hPa
wilgotność: 36%
zachmurzenie: 3%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+33° C    /  +25° C
Słonecznie
wiatr: ESE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+34° C    /  +24° C
Słonecznie
wiatr: SW 8 km/h
opady: 0.0 mm/h