wNieznane.pl

Alpy Austriackie

Porady i wskazówkiGrossglockner i Hochalpenstrasse

Jedną z głównych letnich atrakcji jest trasa wysokogórska Hochalpenstrasse. Serpentynami pnie się do krainy wiecznego śniegu, na wysokość ok. 2500 m n.p.m. Ma długość niespełna 50 km, podczas której pokonujemy różnicę poziomów wynoszącą ponad 1750 m. Centralnym punktem trasy jest miejsce nazwane Franz Josefs Höhe, skąd roztacza się widok na najwyższy szczyt Alp Austriackich - Grossglockner (3789m n.p.m.) oraz na najdłuższy (10 km) lodowiec Pasterze.

Trasa jest czynna od maja do października, w zależności od warunków pogodowych. Na oficjalnej stronie można sprawdzić, czy droga jest aktualnie przejezdna, czy wymagane są zimowe opony lub łańcuchy, czy też obowiązują jakieś inne ograniczenia. Tam też można znaleźć aktualne opłaty za przejazd dla poszczególnych kategorii pojazdów. Droga jest szeroka, wygodna i bezpieczna. Można nią przejechać w zasadzie każdym samochodem osobowym. Zlokalizowane wzdłuż trasy parkingi czy toalety są bezpłatne.

Przepisy drogowe, autostrady, parkingi

Przepisy ruchu drogowego w Austrii nie różnią się specjalnie od tych obowiązujących w Polsce. Na terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, poza nim do 100 km/h, a na autostradach do 130 km/h, o ile znaki nie stanowią inaczej. Obowiązkowe jest posiadanie kamizelki odblaskowej i używanie jej przez wszystkich pasażerów podczas opuszczania pojazdu w terenie niezabudowanym, na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Opony zimowe są obowiązkowe w terminie od 1 listopada do 15 kwietnia. Na niektórych odcinkach dróg można używać łańcuchów, a w szczególnych sytuacjach jest to nakazane, o czym informują znaki. Część górskich dróg zimą zamykana jest szlabanami, jeśli warunki pogodowe uniemożliwiają korzystanie z nich.

Używanie świateł w ciągu dnia nie jest obowiązkowe. Dzieci poniżej 14 lat i o wzroście poniżej 150 cm muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.

 

Parkingi z reguły są płatne, a nocowanie w pojazdach kempingowych poza specjalnie wyznaczonymi strefami jest ograniczone. W rejonach parków narodowych i stref objętych ochroną naturalną nocowanie nie jest dozwolone. W Austrii obowiązuje wysoki limit alkoholu we krwi u kierowców - 0,5 promila.

 

Autostrady w Austrii są płatne. Należy wykupić specjalną winietę, którą nakleja się na przedniej szybie. Winiety są odczytywane przez specjalne urządzenia zamontowane na autostradach, a za ich brak grożą dotkliwe kary. Przy wjeździe do niektórych tuneli czy na wybrane mosty należy uiścić dodatkową opłatę. Na austriackich autostradach bardzo często można spotkać znak IG-L połączony z ograniczeniem prędkości. Oznacza on przekroczone dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza. Warto wiedzieć, że podczas występowania okresowych ograniczeń prędkości, austriackie radary przestawiają się automatycznie i obowiązują wg nowych ograniczeń. Drogi są naszpikowane radarami, nie tylko autostrady, ale również drogi lokalne. Mandaty za wykroczenia drogowe są bardzo wysokie i należy je opłacić na miejscu, chyba że są to mandaty za parkowanie. Te można opłacić przelewem w określonym na dokumencie terminie.

Pamiątki

W dużych miastach lub miejscach typowo turystycznych nie ma problemu z nabyciem pamiątek. Poza standardowymi gadżetami, są tu wszelkiego rodzaju wyroby z drewna, rękodzieło, czekoladki, czekoladowe likiery czy owocowe alkohole. W regionach górskich nawet latem można zakupić wszelkie niezbędne zimowe akcesoria. W mniejszych miejscowościach może być problem z zakupem pamiątek. Najczęściej dostać można jedynie pocztówki i rękodzieło, na które trzeba jednak wydać niemałą sumkę.

Niedziela - dzień wolny

Niedziela jest w Austrii dniem wolnym od handlu. Zamknięte są wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe i galerie handlowe oraz supermarkety. Niektóre placówki mogą być wyjątkowo czynne, ale w ograniczonym zakresie. Część sklepów w sobotę czynna jest krócej, a niektóre mają przerwy w ciągu dnia. Warto mieć to na uwadze i sprawdzić to wcześniej.
Pogoda

Alpy Austriackie
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+14°  / +8°
Zamglenia
wiatr: NW 1 km/h
ciśnienie: 1020 hPa
wilgotność: 94%
zachmurzenie: 56%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+21° C    /  +6° C
Słonecznie
wiatr: N 4 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+24° C    /  +9° C
Słonecznie
wiatr: NNW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h