wNieznane.pl

Alpy Austriackie

Informacje o Alpach



Alpy to najbardziej znane i najpopularniejsze góry w Europie. Dzięki swojej ogromnej powierzchni i różnorodnemu ukształtowaniu terenu, oferują mnóstwo atrakcji zarówno zimą, jak i latem. Doskonale rozwinięta infrstruktura i baza noclegowa sprawia, że każdego roku odwiedzają je tysiące turystów, spragnionych świeżego powietrza, pięknych widoków i oczywiście białego szaleństwa.

Alpy

Alpy to najwyższy łańcuch górski w Europie. Ciągnie się od Morza Śródziemnego aż po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Jego długość to ok. 1200 km, a szerokość 150-250 km. Położone są na terytorium kilku państw: Słowenii, Austrii, Włoch, Niemiec, Liechtensteinu, Szwajcarii, Francji i Monako. W przypadku Austrii czy też Szwajcarii zajmują znaczną powierzchnię, dlatego też kraje te nazywa się alpejskimi. Najwyższy szczyt Alpto położony na granicy francusko-włoskiej Mont Blanc, czy też Monte Bianco. Ma wysokość 4810 m n.p.m. Alpy powstały w orogenezie alpejskiej jako część większego systemu górskiego. W ich krajobrazie wysokogórskim dominują strzeliste szczyty, kotły polodowcowe oraz doliny U-kształtne. Alpy są dzielone na różne sposoby i nie ma jednego obowiązkowego kryterium. Generalnie przyjmuje się, że są dwie części: wyższe Alpy Zachodnie oraz niższe Alpy Wschodnie. Części te różnią się budową geologiczną. Alpy zbudowane są ze skał metamorficznych (gnejsy, łupki krystaliczne, łupki fyllitowe), osadowych (wapienie i dolomity) i skał fliszowych oraz granitowych. Ponadto wyróżniono całą masę mniejszych pasm. Góry te stanowią źródla licznych europejskich rzek, np. Adygi, Padu, Renu. Są tu również liczne jeziora polodowcowe, w tym najsłynniejsze Genewskie, Bodeńskie oraz włoskie Garda, Como i Maggiore.

Sezon turystyczny i pogoda

Alpy leżą na pograniczu dwóch stref klimatycznych - klimatu umiarkowanego i podzwrotnikowego. Stąd też występują spore wahania temperatur. Średnia temperatura w lipcu u podnóży gór wynosi od -2 °C w Alpach Austriackich do nawet +24 °C na południu. Oczywiście wraz ze wzrostem wysokości temperatura się obniża. Najwięcej opadów notuje się w Alpach Zachodnich. Zimą znaczna część obszaru pokryta jest śniegiem - analogicznie, najwięcej jest go w części zachodniej. Sezon turystyczny trwa cały rok. Podobnie zresztą jak sezon narciarski, bowiem niektóre ośrodki są zlokalizowane przy lodowcach lub na wysokości wiecznego śniegu. Latem na turystów czekają niezliczone kilometry szlaków, ścieżek rowerowych, kopalnie, muzea, parki rozrywki, place zabaw dla dzieci, kolejki linowe, platformy widokowe, itp. Można również korzystać z atrakcji wodnych nad jednym z wielu alpejskich jezior.

Jedzenie i picie

Kuchnia austriacka jest stosunkowo uboga. W alpejskich restauracjach znajdziemy głównie dania mięsne, w tym słynny sznycel. Warto spróbować słynnych austriackich tortów i ciast, m.in. Apfelstrudel, czyli strudel jabłkowy. Pije się przede wszystkim lokalne piwa i wina oraz owocowe alkohole, które są naprawdę smaczne. W większych miastach spotkać można restauracje oferujące dania kuchni zagranicznych, np. azjatyckiej, w mniejszych - serwuje się raczej lokalne potrawy.

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.




Pogoda

Alpy Austriackie
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+14°  / +8°
Zamglenia
wiatr: NW 1 km/h
ciśnienie: 1020 hPa
wilgotność: 94%
zachmurzenie: 56%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+21° C    /  +6° C
Słonecznie
wiatr: N 4 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+24° C    /  +9° C
Słonecznie
wiatr: NNW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h