wNieznane.pl

Andaluzja

GibraltarSzczegółową relację z wyprawy do Gibraltaru oraz opisy najciekawszych miejsc i zdjęcia znajdziecie tutaj.

Gibraltar to miejsce znane na całym świecie. Gibraltar położony jest na południowym końcu Europy, graniczy z Hiszpanią, ale należy do terytorium Wielkiej Brytanii. Przy dobrej pogodzie ze skały Upper Rock można zobaczyć marokańkie wybrzeże Afryki. Gibraltar posiada własne niewielkie lotnisko, można tam również dopłynąć statkiem lub dojechać samochodem. Przy przekraczaniu granicy należy okazać dokument tożsamości. 

Całe miasto ma ok. 6 km kwadratowych. Główną atrakcją jest słynna Upper Rock, na którą można wjechać samochodem lub wejść pieszo. Fragment skały został udostępniony dla turystów. Można tam zobaczyć żyjące na wolności małpy - makaki, w pogodne dni obserwować z góry wybrzeże Afryki, zwiedzić St. Michael’s cave, a także XVIII-wieczny tunel wydrążony w skale. 

W Skale Gibraltarskiej znajdują się liczne naturalne jaskinie, jak i sztuczne tunele i komory, zwłaszcza wykute w ciągu ostatnich trzystu lat wojen i oblężeń Gibraltaru. W St. Michael’s cave urządzono salę koncertową. Sztuczne tunele i komory służyły jako schrony i stanowiska ogniowe dla artylerii. Z miejscowego lotnika w swój ostatni lot w lipcu 1943 roku generał Władysław Sikorski. 
 
Na szczytach Skały umieszczone są obecnie liczne instalacje tak wojskowe, jak cywilne - głównie anteny, pozwalające na obserwowanie znacznego akwenu Atlantyku i Morza Śródziemnego a także przestrzeni powietrznej nad nimi oraz nad częścią Europy i Afryki.
 
 

Jak dojechać?

Z Mijas należy kierować się na południe drogą A7 - Autovia del Mediterraneo. Najwygodniej w miejscowości San Roque zjechać w drogę CA-34, prowadzącą do granicy z Gibraltarem.
Pokaż Costa del Sol na większej mapie


Zdjęcia Gibraltar


Pogoda

Gibraltar
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+23°  / +19°
Słonecznie
wiatr: ENE 16 km/h
ciśnienie: 1018 hPa
wilgotność: 63%
zachmurzenie: 14%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +18° C
Słonecznie
wiatr: ENE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+24° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: ENE 21 km/h
opady: 0.0 mm/h