wNieznane.pl

Argentyna

Informacje o ArgentynieSezon turystyczny i pogoda
Styczeń i luty to najgorętszy okres w roku. Bezchmurne niebo i żar lejący się z nieba dopełnia wysoka wilgotność. Dodatkowo mogą występować gwałtowne burze z ulewami. Zimą (lipiec) temperatury są relatywnie łagodniejsze (ok. 10 st. C), ale opady są dłuższe, choć mniej intensywne. Śnieg to totalna abstrakcja. Dość powiedzieć, że w 2007 roku poprószyło pierwszy raz od 89 lat!

Jedzenie i picie
Liczne kawiarnie są integralną częścią miast. To właśnie w nich Argentyńczycy smakują cafe cortado, przegryzając słodkie medialunas. To po prostu kawa z mlekiem i rogalik. To typowe dla tamtejszych mieszkańców śniadanie. Jeśli ktoś czuje się senny, brakuje mu energii do życia, musi spróbować yerba mate, która potrafi zdrowo postawić na nogi. W większych miastach odnajdziemy kuchnie nawiązujące głównie do włoskiej - pasty, pizze. Niemniej jednak warto spróbować miejscowych steków, wszelkich mięsnych przysmaków czy też locro (rodzaj zupy). Do tego empanady (pierogi) z przeróżnymi farszami. Lekkiego życia nie będą mieli wegetarianie. Dość powiedzieć, że sałatki bywają dość skromne – sałata, pomidor, cebula i marchewka. Oczywiście do obiadu jak najbardziej poleca się czerwone wino lub piwo. Browar (Quilmes czy Brahma) sprzedawany jest głównie w butelkach o pojemności 0,97l, choć można się natknąć również na mniejsze – 0,65l i 0,33l. A na deser? Koniecznie lody!

Pieniądze
Walutą Argentyny jest peso. Z racji szalejącej inflacji, bardzo niestabilnych kursów, wymiana złotówek na peso jest niemożliwa. Rozwiązaniem jest zabranie ze sobą np. amerykańskich dolarów lub euro. W kantorze lub w banku konieczne jest okazanie paszportu oraz podpisanie potwierdzenia. Ewentualnie można skorzystać z bankomatów, ale te są obarczone limitami (1000 peso) oraz prowizjami od transakcji (do ok. 20 peso), a nie od wypłacanej gotówki.

Jeśli sądzisz, że w Argentynie poszalejesz w knajpach czy w sklepach, możesz się srogo rozczarować. Bywa, że w restauracji zapłacimy mniej więcej tyle samo, co w Europie. Szczególnie drogie jest południe kraju - Patagonia i okolice. Można odnieść wrażenie, że mieszkańcy wyczuli możliwość wyciągnięcia paru peso od turystów.


Przepisy wjazdowe
Przekraczając granicę Argentyny otrzymujemy bezpłatne pozwolenie na pobyt na 90 dni wbijane do paszportu. Dość powszechnym patentem na jego przedłużenie jest... wyjazd choćby na jeden dzień np. na brazylijską stronę wodospadów Iguazu czy na wycieczkę promem z Buenos Aires do Urugwaju. Wracając otrzymujemy nową pieczątkę z pozwoleniem pobytu na kolejne 3 miesiące.


Jak dojechać?

Z Europy do Buenos Aires latają m.in. Air France, Alitalia, British Airways, KLM, Lufthansa oraz Swissair. Warto śledzić oferty Air France oraz Lufthansy, które od czasu potrafią pozytywnie zaskoczyć cenami do Argentyny. Jeśli jesteś akurat w podróży po Ameryce Południowej, warto sprawdzić połączenia Aerolineas Argentinas oraz LAN. Szczególnie ostatnia z nich ma dość korzystne ceny. Należy pamiętać, iż korzystając z wewnętrznych linii lotniczych należy się liczyć z... innymi cenami niż dla miejscowych. W tym przypadku pochodzenie ma znaczenie.