wNieznane.pl

Argentyna

Porady i wskazówkiAutobusem po kraju
Jedną z najlepszych form transportu po Argentynie są autobusy. Odległości między większymi miastami są dość spore, co automatycznie ma przełożenie na czas podróży. W autokarze możemy spędzić od kilku do kilkunastu godzin, a niekiedy nawet ponad dobę. W związku z tym, warto skorzystać z busów o podwyższonym standardzie. Z pomocą przychodzą trzy kategorie: cama, semi-cama oraz 1era clase. Najtańsza - cama - oferuje warunki mniej więcej zbliżone do polskich dalekobieżnych przejazdów. Średnia półka to sami-cama, gdzie fotele są już szersze, rozkładające się do 160 stopni, z lepszym obiciem, poduszką, kocem i cateringiem na pokładzie. Ostatnia to pierwsza klasa, gdzie samodzielnie można rozłożyć fotel do pozycji poziomej, dodatkowo z własnym systemem rozrywki. Osobiście korzystaliśmy z kilku przewoźników i najlepiej się czuliśmy w Andesmar.

Alternatywą dla autobusów, szczególnie na dłuższych trasach, są samoloty. Zdarza się, że Aerolineas Argentinas czy linie LAN oferują przeloty na poszczególnych trasach za porównywalne pieniądze. Natomiast czas przemawia zdecydowanie na korzyść tych pierwszych. Kupując bilety na stronach przewoźników możemy spotkać się z prośbą o określenie pochodzenia. Wiadomo, pochodzenie ponownie ma znaczenie.


Pieniądz w cenie
Argentyńczycy cierpią na relatywnie małą liczbę monet. Wobec tego niechętnie rozmieniają np. 5 peso w sklepie lub kiosku, żeby kupić bilet w autobusie. Lepiej kupić batonik lub gumy do żucia. Może się zdarzyć, iż w sklepie wydadzą nieznacznie więcej reszty, byleby tylko zatrzymać u siebie bilon.
A propos pieniędzy, to warto uważać na fałszywe pieniądze. Podobno, najczęściej podrabia się banknoty o nominale 100 peso.


Wodospady Iguazu 50% taniej

Obszar argentyńskiej części wodospadów jest na tyle rozległy, że uznano, iż na ich zwiedzanie potrzebne będą nawet dwa dni. W związku z tym, przygotowano specjalną ofertę dla chętnych, którzy chcą dwukrotnie zawitać do Cataratas del Iguazu. Jeśli przyjdziemy do kasy następnego dnia z biletem „z wczoraj”, wówczas wejściówkę kupimy za połowę ceny.


Quebrada de las Conchas popołudniem
Na północ od Cafayate rozciąga się piękny obszar zwany Quebrada de las Conchas. Najlepiej ruszyć na jego odkrywanie w godzinach popołudniowych. Dlaczego? Temperatury to jedno. Zwykle popołudniem jest już chłodniej niż, gdy słońce jest w najwyższym punkcie. I to właśnie położenie słońca jest kluczowe, gdy wchodzimy między formy skalne jakimi są Amfiteatr czy Garganta del Diablo. Promienie pięknie ocieplają wnętrza tworząc niezwykłe obrazy.


Festiwal wina
Jedziesz do Argentyny? Lubisz wino? Masz w planach zawitanie do Mendozy? Koniecznie sprawdź, czy akurat w tym czasie nie odbywa się festiwal wina. To kilka wyjątkowych dni w życiu miasta i regionu, które słynie z produkcji wyjątkowego trunku. Impreza odbywa się najczęściej na przełomie lutego i marca (pierwsza połowa). Wtedy wino leje się strumieniami. Dosłownie!


Przedłużenie wizy

Wjeżdżając do Argentyny otrzymujemy pozwolenie na pobyt nie dłuższy 90 dni. Dość powszechnym patentem na jego przedłużenie jest... wyjazd choćby na jeden dzień np. na brazylijską stronę wodospadów Iguazu czy na wycieczkę promem z Buenos Aires do Urugwaju. Wracając otrzymujemy nową pieczątkę z pozwoleniem pobytu na kolejne 3 miesiące.