wNieznane.pl

Ateny

PlakaPlaka to historyczna dzielnica Aten, położona u podnóża Akropolu. Znajdują się tu kamienice z XVIII w., sklepiki, tawerny, a także muzea i kilka zabytków. Większość ulic została wyłączona z ruchu samochodowego i zamieniona na deptaki. Jednym z zabytków jest XV-wieczny Meczet Zdobywców, inny to Meczet Tzistarakisa. Pomiędzy Placem Syntagma, Monastiraki i Plaką znajduje się ateńska katedra z XIX w., a obok niej świątynia z XII w. (Agios Eleftherios). Wprawdzie już na terenie Monastiraki, ale niedaleko katedry stoi najstarszy ateński kościół, Kapnikarea, skąd ciągnie się deptak do Placu Syntagma.

Na terenie Plaki funkcjonuje kilka muzeów, m.in. Muzeum Archeologiczne i Muzeum Żydów Greckich. Niedaleko znajduje się stacja metra Akropolis i długi deptak prowadzący dookoła Akropolu, do ruin m.in. Tezejonu, a także do starozytnego cmentarza Keramikos i dalej do Monastiraki. 

 

Plaka to doskonałe miejsce na wieczorny spacer czy tradycyjny grecki posiłek, a znajdujące się co krok sklepiki z pamiątkami zadowolą nawet najbardziej wybrednych klientów. Pokaż Plaka na większej mapie


Zdjęcia Plaka


Pogoda

Ateny
Dziś, 2 lipca 2020
ikona pogody+33°  / +25°
Słonecznie
wiatr: N 17 km/h
ciśnienie: 1010 hPa
wilgotność: 41%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 3 lipca 2020
ikona pogody+34° C    /  +24° C
Słonecznie
wiatr: WSW 16 km/h
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 4 lipca 2020
ikona pogody+35° C    /  +26° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WSW 10 km/h
opady: 0.0 mm/h