wNieznane.pl

Ateny

Ateny starożytneJeżeli mówimy o starożytnych Atenach, to przede wszystkim mamy przed oczami Akropol, jednak poza nim są jeszcze inne, ciekawe zabytki, położone w okolicy Wzgórza Akropolu. Są to przede wszystkim: Agora, Cmentarz Keramikos, Odeon, Pomnik Izykratesa i Teatr Dionizosa. 

 

Agora to centrum starożytnych Aten, główny plac miasta, miejsce spotkań, handlu czy zgromadzeń politycznych. Przy dawnej Agorze znajdowało się wiele budynków - świątynie, biblioteki czy budynki użytku publicznego. Charakterystycznymi budowlami były stoa, czyli zadaszone kolumnady, które chroniły przed deszczem lub słońcem. Z biegiem czasu Agora została zabudowana, a budowle zruinowane. Prace archeologiczne rozpoczęto dopiero na początku XX w. 

Agora Ateńska składa się z Agory Greckiej i Agory Rzymskiej. W budynku zwanym Stoą Attalosa znajduje się Muzeum Agory.

 

Oprócz muzeum i Kościoła Świętych Apostołów (Solaki) na terenie Agory stoi Tezejon (właściwie Hefajstejon), czyli świątynia poświęcona Hefajstosowi i Atenie. Zbudowana w porządku doryckim ok. 425 p.n.e. Znana przede wszystkim jako Tezejon (Thesseion), gdyż pierwotnie myśleno, że była poświęcona Heraklesowi i Tezeuszowi. Główne pomieszczenie świątyni kolumnada złożona z 6 kolumn na krótszym boku i 13 kolumn na dłuższym boku. W czasach starożytnych ściany świątyni zdobił ciągły fryz joński ukazujący walki Lapitów, a wewnątrz znajdował się posąg Ateny i Hefajstosa. W V w. świątynię przekształcono na kościół. 

 

Blisko Akropolu usytuowane jest  Wzgórze Aresa (Areopag). Obecnie jest niezabudowane, ale w czasach starożytnych zbierała się tu Rada Areopagu, sprawująca w Atenach najwyższą władzę polityczną i sądowniczą. znajdowało się tu również kilka budowli, m.in. świątynia Eryń i kościół św. Dionizego Areopoagity.W I w. n.e. na Areopagu miał się zjawić św. Paweł, który przemawiał do członków Areopagu i namawiał do przejścia na wiarę chrześcijańską. Na pamiątkę tego wydarzenia ateńczycy umieścili na wzgórzu tabliczkę. Na górę prowadzą schodki.

 

Obok Areopagu znajduje się Wzgórze Nimf, na którego szczycie stoi obserwatorium astronomiczne, a przy nim kościół św. Mariny i ruiny starożytnego sanktuarium nimf. Tutaj też mieści się Pnyks, gdzie przez pewien czas zbierało się ateńskie Zgromadzenie Ludowe i wytyczony został święty okręg Zeusa Najwyższego.

 

Inne budowle starożytnych Aten to Keramikos (Keramejkos), Odeon Heroda Attyka, Pomnik Lizykratesa i Teatr Dionizosa. 

 

Keramikos (Keramejkos, Κεραμεικός) to starożytny cmentarz, gdzie do czasów obecnych zachowały się liczne nagrobki. W grobach odnaleziono dzieła sztuki, których część można zobaczyć w muzeum. Dzielnicę Keramejkos w starożytności otaczały mury obronne, tzw. Długie Mury, biegnące aż do portu w Pireusie. Rozpoczynała się tu też święta droga (Hiera Odos), którą  zmierzały procesje do Eleuzis oraz procesje związane z kultem Ateny. Do starożytnego Keramejkosu wiodły dwie bramy: Święta Brama i Brama Dipylońska.

 

Odeon Heroda Attyka (Ωδείο Ηρώδου του Αττικού) zbudowany został w stylu teatrów rzymskich na zboczu Akropolu przez Heroda Attyka. Na jego widowni mogło zasiąść 5-6000 osób, a scena miała trzy kondygnacje. Budynek przykryty był dachem z drewna. Obecnie odbywają się tu wydarzenia w ramach Festiwalu Ateńskiego. Poza koncertami jest niedostępny dla odwiedzających.

 

Pomnik Lizykratesa to budowla dla upamiętnienia zwycięstwa chóru Lizykratesa w konkursie dramatycznym podczas Wielkich Dionizjów w 335 r. p.n.e.. Mieściła trójnóg będący nagrodą dla zwycięzcy. Pomnik stoi na placu Lizykratesa, niedaleko Akropolu.

 

Teatr Dionizosa zbudowany jest na zboczu Akropolu. Budowę zakończono w IV w. p.n.e. Do czasów obecnych zachowała się część siedzeń, orchestra, fragmenty skene, a także część fryzu. Udostępniony do zwiedzania.Pokaż Ateny starożytne na większej mapie


Zdjęcia Ateny starożytne


Pogoda

Ateny
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+32°  / +19°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: N 27 km/h
ciśnienie: 1011 hPa
wilgotność: 45%
zachmurzenie: 32%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+34° C    /  +20° C
Słonecznie
wiatr: N 19 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+33° C    /  +20° C
Słonecznie
wiatr: N 16 km/h
opady: 0.0 mm/h