wNieznane.pl

Beauvais

Katedra St. PierreCathedrale Saint-Pierre de Beauvais (Katedra św. Piotra) to katedra w stylu gotyckim, zbudowana w XIII w. Powstała w miejscu romańskiej bazyliki i miała być największą w całym królestwie i tym samym symbolizować władzę biskupa Beauvais.12 lat po zakończeniu prac część sklepienia zawaliło się, a prac nie dokończono. We wnętrzu można więc zobaczyć charakterystyczne podpory. Niektóre elementy dobudowano później.

Dawna bazylika nosiła nazwę Notre Dame de la Basse-Work i szacuje się, że została zbudowana około roku 1000.

 

Warto zwrócić uwagę na kolekcję witraży, a także na znajdujące się wewnątrz świątyni zegary. Pierwszy pochodzi z XIV wieku i jest jednym z najstarszych na świecie. Drugi to zegar astronomiczny z 1865 r. Beauvaisien Auguste Lucien Vérité, składający się z ponad 90 000 elementów mechanizmu. 68 z nich porusza się. Przez cały rok organizowane są płatne pokazy typu światło i dźwięk.

 

Klasztor przykatedralny został dobudowany na przełomie XIV i XV wieku i łączy się z Pałacem biskupim. Niedaleko znajdowała się kolegiata św. Bartłomieja (La Collégiale Saint-Barthélémy), założona w 1037 roku. Do czasów obecnych zachowały się fragmenty wieży i krypta.Zdjęcia - Katedra St. Pierre


Pogoda

Beauvais
Dziś, 5 czerwca 2020
ikona pogody+15°  / +8°
Lekka mżawka
wiatr: WSW 23 km/h
ciśnienie: 997 hPa
wilgotność: 95%
zachmurzenie: 86%
opady: 1.4 mm/h

Sobota, 6 czerwca 2020
ikona pogody+13° C    /  +7° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: W 27 km/h
opady: 0.2 mm/h

Niedziela, 7 czerwca 2020
ikona pogody+16° C    /  +8° C
Silne zachmurzenie
wiatr: WSW 14 km/h
opady: 0.2 mm/h