wNieznane.pl

Bodrum

Zamek Świętego PiotraNajważniejszym z zabytków w znanym głównie z atrakcji turystycznych Bodrum jest Zamek św. Piotra. To górująca nad miastem twierdza, zbudowana przez joannitów. Wyboru lokalizacji dokonał Wielki Mistrz Zakonu Philibert de Naillac. Zamek powstał więc na terenie starożytnego miasta Halikarnas, naprzeciwko wyspy Kos, gdzie stała się inna twierdza zakonu.Miejsce to było o tyle odpowiednie, że już wcześniej znajdowała się tego typu budowla. Szacuje się, że pochodziła z ok. 1100 r. p.n.e. Z kolei w XI w. był tu niewielki zamek, a wcześniej prawdopodobnie pałac Mauzolosa. Budowa Zamku św. Piotra rozpoczęła się na początku XV w. i zakończyła sto lat później. Warto dodać, że użyto do niej m.in. kamieni pochodzących ze słynnego mauzoleum, uznawanego za jeden z cudów świata.

 

Na terenie budowli znajdowała się kaplica, pod zamkiem natomiast 14 cystern, które gromadziły wodę deszczową. W tym okresie znajdujące się wokół murów miasto nosiło nazwę Petronium. Zamek położony jest bardzo malowniczo - na cyplu otoczonym morzem. Posiada pięć wież.

 

Zamek wielokrotnie próbowali zdobyć Turcy, w wyniku czego na przełomie kolejnych lat forteca była dodatkowo wzmacniana i przebudowywana. Wreszcie w 1522 r. atak się powiódł i twierdza upadła, a znajdująca się na jej terenie kaplica została przekształcona w meczet. W 1895 roku zamek został przekształcony w więzienie, a po I wojnie światowej stacjonowali w nim Włosi. Później twierdza stała pusta, aż w końcu w 1962 roku postanowiono zrobić tu muzeum. Obecnie jest tu Muzeum Archeologii Podwodnej.

 

Z zamku rozpościera się wspaniały widok na miasto i wybrzeże. Wstęp do wnętrza jest płatny.Zdjęcia Zamek Świętego Piotra


Pogoda

Bodrum
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+30°  / +20°
Słonecznie
wiatr: NNW 12 km/h
ciśnienie: 1006 hPa
wilgotność: 65%
zachmurzenie: 10%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+31° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: NW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+31° C    /  +23° C
Słonecznie
wiatr: NW 4 km/h
opady: 0.0 mm/h