wNieznane.pl

Bretania

Informacje o BretaniiBretania (Breizh, Bretagne, Britanny) to kraina północno-zachodniej Francji. Na szczególną uwagę zasługuje przepiękne skaliste wyberzeże Oceanu Atlantyckiego, przeplatane piaszczystymi plażami. Warto pamiętać o celtyckiej przeszłości tego miejsca, która ma ogromny wpływ m.in. na kulturę, architekturę i język czy wierzenia. Stąd np. nazwy miejscowości pisane na znakach drogowych w dwóch językach. Niedaleko znajdują się skarby Normandii - Mont Saint-Michel i Sant-Malo. 

 

Rys historyczny

Najstarsze ślady ludzkiej obecności na tych terenach pochodzą sprzed 5000 lat p.n.e. W okresie 3500–1500 p.n.e. wznoszono budowle - są to najczęściej ogromne bloki skalne ustawione w postaci kamiennych kręgów, dolmenów, kurhanów lub samotnych menhirów. Do dziś pozostaje zagadką ich przeznaczenie. Prz

Przed rokiem 1000 p.n.e. w tym miejscu pojawili się Celtowie, później tereny trafiły pod panowanie Rzymian, co przyczyniło się do rozwoju chrześcijaństwa. Bretania była wielokrotnie najeżdżana - m.in. przez Normanów, Wikingów, Anglików. W 1675 roku Rennes stało się stolicą Bretanii. Wówczas rozpoczęła się epoka bretońskich korsarzy, którzy w służbie króla Francji łupili obce okręty. 

Wybrzeże i plaże
Linia brzegowa Bretanii to ok. 2000 km. Wybrzeże Oceanu Atlantyckiego jest skaliste, klifowe, poprzecinane pięknymi piaszczystymi plażami. Miejscami spotkać można wydmy. Charakterystyczną cechą bretońskiego wybrzeża są bardzo silne wiatry, częste sztormy oraz silne pływy. Woda podnosi się i opada dwa razy dziennie, co sześć godzin.

Sezon turystyczny i pogoda
Ze względu na bliskość Atlantyku, klimat Bretanii charakteryzuje się dużą wilgotnością powietrza i znaczną ilością opadów (200 dni deszczowych w roku!). Na tym obszarze występują też długotrwałe, często porywiste wiatry zachodnie. Sezon turystyczny to przede wszystkim lato, chociaż i wtedy maksymalna temperatura waha się w granicach 20 stopni. Średnia temperatura wody w okresie letnim to ok. 15-16 stopni. 


Jedzenie i picie

Dominującą potrawą regionu są naleśniki. Te jada się na słodko i na słono. Jada się również ryby, owoce morza, ślimaki, kurczaki, gęsi, jajka, sery i grzyby. Do posiłków pije się wino. Co ciekawe, woda z kranu podawana jest w restauracjach bezpłatnie. Doskonale smakuje lokalny wyrób alkoholowy z jabłek - cydr.

Sporty

W Bretanii można uprawiać właściwie każdy rodzaj sportu. Na wybrzeżu dominują sporty wodne. Popularne są m.in. spływy kajakowe. Można również wybrać się na mecz znanych francuskich klubów - Lorient czy Stade Rennes.

Przepisy wjazdowe
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.


Jak dojechać?

Do Bratanii najlepiej pojechać samochodem, aby zwiedzić jak największy jej obszar. Podróż z Polski zajmuje ok. dobę. Można również polecieć samolotem. Lotniska znajdują się w Bordeaux, Nantes, Rennes czy Lorient. Dobrym pomysłem może być również podróż samolotem do Paryża, a stamtąd pociągiem.Pogoda

Bretania
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+25°  / +11°
Słonecznie
wiatr: NE 20 km/h
ciśnienie: 1027 hPa
wilgotność: 64%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+27° C    /  +12° C
Słonecznie
wiatr: ENE 23 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+30° C    /  +15° C
Słonecznie
wiatr: ENE 17 km/h
opady: 0.0 mm/h