wNieznane.pl

Bruksela

Porady i wskazówkiJarmark świąteczny, zimowy festyn

W okresie zimowym wiele europejskich miast organizuje jarmarki świąteczne lub też zimowe festyny. Tak jest też w Brukseli. Tutaj Święta Bożego Narodzenia trwają już od końcówki listopada. W różnych częściach miasta rozstawione są specjalne budki, gdzie można kupić choinki, piękne ozdoby świąteczne, dekoracje okolicznościowe, ale także rozmaite zimowe akcesoria - czapki, szale, rękawiczki, swetry itp. Nie brakuje oczywiście budek z jedzeniem. Są szybkie dania typu hot-dog, dania z grilla, frytki, a także ciepłe napoje.

Jarmark czy festyn dopełniają okolicznościowe imprezy i atrakcje, a informacje o nich można znaleźć na licznych tablicach.

Dywan kwiatowy Bloementapijt

Co dwa lata, w latach parzystych, w połowie sierpnia, na Grand Place w Brukseli powstaje ogromny kolorowy dywan z kwiatów (Bloementapijt). Dywan ułożony jest z kilkuset tysięcy kwiatów i można go oglądać tylko przez kilka dni. Dywan ma wielkość 74x24 m. Po zmroku dywanom towarzyszą pokazy typu światło i dźwięk.

Parkingi

W mieście dostępne są liczne płatne podziemne parkingi, które umożliwiają pozostawienie auta na dłużej. Można próbować również zaparkować na ulicy, ale zwykle jest to trudne.

Pamiątki

W wielu miejscach miasta można napotkać sklepy z pamiątkami. Znaleźć tu można wszystko to, co w innych turystycznych miastach - pocztówki, magnesy, figurki, czapki, koszulki, torby i różne inne drobiazgi.

 

Smakosze mogą sięgnąć po słynne belgijskie wyroby z czekolady. Wybór jest ogromny - od czekolady na wagę, przez różnego rodzaju pralinki i cukierki, po prawdziwe czekoladowe dzieła sztuki - zwierzątka, domki, kwiatki... Można wybrać każdy rodzaj czekolady, czekoladę z marcepanem, bakaliami, owocami.

 

Belgia to także raj dla piwoszy. Lokalne piwa można zakupić w sklepach z pamiątkami, ale lepiej wybrać się do specjalnych sklepów, gdzie znaleźć można niezliczoną liczbę odmian złocistego trunku.

Zakaz publikacji fotografii

Belgia jest jednym z krajów, które wdrożyły klauzurę dyrektywy unijnej z 2001 r. o prawie autorskim w społeczeństwie cyfrowym, która wprowadza zakaz publikacji zdjęć obiektów publicznych bez zgody właściciela praw autorskich. We Francji Belgii i Włoszech budynki publiczne mogą być fotografowane jedynie na użytek prywatny, a publikowanie tych wizerunków bez zgody właściciela praw autorskim jest niezgodne z prawem.
Pogoda

Bruksela
Dziś, 15 lipca 2020
ikona pogody+19°  / +12°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WNW 8 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 67%
zachmurzenie: 48%
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 16 lipca 2020
ikona pogody+18° C    /  +13° C
Lekka mżawka
wiatr: WSW 15 km/h
opady: 0.2 mm/h

Piątek, 17 lipca 2020
ikona pogody+23° C    /  +14° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: NW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h