wNieznane.pl

Bruksela

Grand Place



Grand Place (Grote Markt) to główny plac Brukseli. Znajdują się przy nim bogato zdobione kamienice, a także ratusz (Stadhuis, Hotel de Ville). W 1998 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Plac był miejscem wielu ważnych wydarzeń, m.in. egzekucji w czasach funkcjonowania Inkwizycji. W XVII w. większość drewnianych wówczas domów uległa zniszczeniu. Później zostały one odbudowane, ale już z kamienia. Pierwszy plac powstał w tym miejscu w XII w. i miał służyć jako miejsce do załadunku łodzi. W okolicy budowano hale targowe, rynek mięsa, zboża i sukiennice. W XV w. zbudowano ratusz, który stał się siedzibą władz miejskich.

W 1856 r. na środku placu postawiono fontannę upamiętniającą 25. rocznicę panowania Leopolda I, która kilka lat później została zastąpiona przez inną, poświęconą hrabiom Egmont i Hornes. Ostatecznie przeniesioną ją do muzeum.

 

Innym ciekawym budynkiem jest Broodhuis, stojący naprzeciwko ratusza. Dawniej w drewnianym budynku sprzedawano chleb. W XV w. postawiono kamienną budowlę, która stała się siedzibą księcia Brabancji. W XVII w. Broodhuis uległ zniszczeniu w wyniku bombardowania, a następnie został odbudowany w stylu neogotyckim.

 

Co dwa lata, w latach parzystych, na placu układany jest dywan kwiatowy Bloementapijt. Dywan ułożony jest z kilkuset tysięcy kwiatów i można go oglądać tylko przez kilka dni. Dywan ma wielkość 74x24 m. Po zmroku dywanom towarzyszą pokazy typu światło i dźwięk. Zimą natomiast na środku placu ustawiana jest ogromna choinka. Można również zobaczyć szopkę z żywymi zwierzętami.



Zdjęcia - Grand Place


Pogoda

Bruksela
Dziś, 24 lutego 2020
ikona pogody+11°  / +6°
Miejscami opady deszczu
wiatr: S 19 km/h
ciśnienie: 1019 hPa
wilgotność: 88%
zachmurzenie: 100%
opady: 0.1 mm/h

Wtorek, 25 lutego 2020
ikona pogody+8° C    /  +4° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: W 30 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 26 lutego 2020
ikona pogody+5° C    /  +1° C
Zawieje
wiatr: W 30 km/h
opady: 1.6 mm/h