wNieznane.pl

Chopok

Porady i wskazówkiIm wcześniej, tym lepiej

Ta zasada świetnie się sprawdza, gdy chcemy podjechać autem pod sam stok. W okolicach poszczególnych szlaków znajduje się kilka parkingów. Jednak, żeby znaleźć wolne miejsce postojowe, należy być najpóźniej ok. 8:30. Później możemy nastawić się na bezsensowne szukanie choćby skrawka wolnego miejsca, w którym bezpiecznie zaparkujemy auto. Czasami możemy liczyć na życzliwość "parkingowych", którzy przymkną oko na pozostawienie samochodu nie zawsze zgodnie z przepisami. Więcej informacji o parkingach przeczytasz poniżej oraz w dziale Informacje ogólne.

Zakupy w supermarketach

Jeśli Twoje auto wypełniają narty, buty, kijki i pozostałe akcesoria narciarskie oraz torby z ciepłymi ubraniami, może nie starczyć już miejsca na jedzenie. Zabieranie wałówki z Polski bywa praktykowane, ale nie musimy ciągnąć ze sobą niezliczonej ilości produktów. W Liptowskim Mikułaszu bez problemu zrobimy zakupy w jednym z kilku supermarketów, jak choćby Tesco, Lidl, Kaufland czy Hypernova.

Na basen z rana

Wspomniana zasada im wcześniej tym lepiej sprawdza się nie tylko w kontekście miejsc parkingowych w okolicach stoku, ale również Aquaparku Tatralandia. Oczywistym jest, że gdy w ciągu dnia wszyscy ruszają na stoki, wówczas na basenach panuje względny spokój. Sytuacja zaczyna się powoli zmieniać po godzinie 16:00, gdy narciarze chcą zregenerować siły po całodziennym szusowaniu. Wówczas w Tatralandii może robić się tłoczniej. Zatem, jeśli pogoda nie sprzyja, masz zakwasy po jeżdżeniu na nartach lub nie wiesz co ze sobą zrobić, to skorzystaj z basenów termalnych w okolicach Liptowskiego Mikułasza.

Z kartą taniej

Litpov Region Pass czy też GoPass. Warto rozważyć ich zakup, szczególnie, gdy wybieramy się na dłużej w okolice Liptowskiego Mikułasza. Dzęki temu możemy liczyć na zniżki przede wszystkim przy zakupie biletów wstępu do Aquaparku Tatralandia i karnetów na Chopok. Dodatkowe korzyści to preferencyjne ceny w restauracjach czy hotelach.

Jedź przed sezonem

Kiedy zapłacimy za pobyt i skipassy najwięcej? W szczycie sezonu, który przypada na okres Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra. Jeśli chcemy swobodnie poszusować, bez tłoku na stokach i za mniejsze pieniądze, warto rozważyć wyjazd jeszcze w grudniu. W ośrodku narciarskim Jasna sezon trwa niemal do końca marca. Dopiero po jego zakończeniu ceny za karnety maleją do poziomu z grudnia.

Pojedź alternatywnie

Kiedy jeździmy na narty? Oczywiście w sezonie, w czasie ferii. Wraz z rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem turnusu suną setki aut na południe Polski. Jedną z dróg, która wiedzie na Słowację prowadzi częściowo przez popularną "Zakopiankę". Co to może oznaczać? Otóż jak powszechnie wiadomo, trasa Kraków - Zakopane często się korkuje. W związku z tym, warto zaplanować sobie alternatywną trasę na wypadek korków.

Parkingi pod Chopokiem

Do ośrodka Jasna pod Chopokiem bez problemu dojedziemy specjalnymi busikami. Jednak jeśli już ktoś musi jechać autem, to od strony północnej czeka na nas ok. 1500 miejsc. Co ważne, są one bezpłatne. Czasami z pomocą przyjdą "parkingowi", którzy chętnie przyjmą kilka eurocentów za wskazanie wolnego miejsca. To praktyka dobrze znana także w Polsce. Informacja o liczbie miejsc na poszczególnch parkingach jest wyświetlana na planszach ustawionych na trasie dojazdowej w Demianowskiej Dolinie.


Po napełnieniu parkingów P1, P2, i P3 pracownicy parkingów skierują kolejne auta na parking P4 Lúčky, a przy bardzo dużym natężeniu ruchu także na parking P5 Pavčina Lehota. Wówczas możemy liczyć na darmowy przejazd busikami, które dodatkowo krusują między parkingami P4 Lúčky, P3 Záhradky i P1 Jasná.

Należy pamiętać, żeby zabrać swe auto z parkingu najpóźniej do godz. 21:00, aby obsługa mogła uprzątnąć i odśnieżyć teren.
Pogoda

Chopok
Dziś, 14 sierpnia 2020
ikona pogody+26°  / +12°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: S 4 km/h
ciśnienie: 1014 hPa
wilgotność: 61%
zachmurzenie: 66%
opady: 0.2 mm/h

Sobota, 15 sierpnia 2020
ikona pogody+21° C    /  +12° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: S 4 km/h
opady: 1.1 mm/h

Niedziela, 16 sierpnia 2020
ikona pogody+25° C    /  +11° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SW 2 km/h
opady: 0.1 mm/h