wNieznane.pl

Costa de la Luz

TarifaTarifa to miasto w Hiszpanii, położone na wybrzeżu Costa de la Luz. Jest jednocześnie najdalej wysuniętym na południe miastem w Europie, a przylądek Punta de Tarifa to najdalej wysunięty punkt kontynentalnej Europy. Przy dobrych warunkach pogodowych z okolic Tarify doskonale widać oddalone o 20 kilometrów wybrzeże Afryki, a nocą światła marokańskiego Tangeru. Stąd też odpływają promy do Maroka oraz hiszpańskiej Ceuty.

 

Miejsce to jest szczególnie popularne ze względu na długie, piaszczyste plaże, na których panują doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. U wybrzeży Tarify wieją bowiem dwa silne wiatry - levante, wiejący ze wschodu i poniente, wiejący z zachodu (od Atlantyku), mogący przynieść wysokie fale.

W przeszłości miasto znajdowało się we władaniu Fenicjan, Rzymian, Muzułmanów. W XIII w. przeszło w ręce wojsk chrześcijańskich, a następnie zostało włączone do dzisiejszej Hiszpanii.

 

W Tarifie warto zobaczyć zamek z X w., zbudowany przez Muzułmanów. W XVII w. został odnowiony, a w XVIII w. częściowo przebudowany. Na uwagę zasługują również dobrze zachowane mury obronne, niewielkie stare miasto z wąskimi uliczkami czy XV-wieczny kościół San Mateo z barokową fasadą I gotyckim wnętrzem.

 

W okolicy znajduje się kilka ciekawych plaż. Miejska plaża nosi nazwę Playa Chica, czyli mała. Playa de Los Lances to główna plaża w Tarifie. Ma 7250 m długości i średnio 120 m szerokości. Playa Río Jara znajduje się przy ujściu rzeki Jara. Playa Punta Paloma położona jest 10 km od centrum miasta. Od głębi lądu oddziela ją wielka wydma. Są też malownicze zatoczki. 


Zdjęcia Tarifa


Pogoda

Costa de la Luz
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+26°  / +20°
Słonecznie
wiatr: ENE 27 km/h
ciśnienie: 1017 hPa
wilgotność: 66%
zachmurzenie: 16%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+29° C    /  +20° C
Słonecznie
wiatr: ENE 15 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +21° C
Słonecznie
wiatr: ENE 28 km/h
opady: 0.0 mm/h