wNieznane.pl

Gibraltar

St. Michael`s CaveSt. Michael`s Cave (Jaskinia św. Michała, Grota św. Michała, Cueva de San Miguel) to sieć jaskiń wapiennych, wydrążonych przez wodę, znajdujących się na terenie rezerwatu na Upper Rock. Położone są na wysokości ok. 300 m n.p.m. Jedna z teorii dotyczących nazwy mówi, że odnosi się ona do podobnej groty w Monte Gargano w Apulii we Włoszech, gdzie podobno objawił się Archanioł Gabriel.

 

To najpopularniejsza z ok. 150 jaskiń na Gibraltarze. W czasach prehistorycznych jaskinia była zamieszkana, o czym świadczą znalezione tutaj przedmioty, m.in. biżuteria i ceramika. Na najniższym poziomie, niedostępnym dla turystów, znajduje się jezioro z krystalicznie czystą wodą. Niektóre poziomy dostępne są do zwiedzania jako zorganizowana wycieczka, jednak wymagany jest odpowiedni sprzęt i umiejętności.

 

Ze względu na doskonałą akustykę, została w niej utworzona sala koncenrtowa, gdzie odbywają się również pokazy typu światło i dźwięk. Przez zamontowane tu głośniki stale sączy się muzyka, a na ścianach znajdują się kolorowe światła, które się zmieniają. Warto zwrócić uwagę na liczne stalaktyty i ciekawe formacje skalne.

 

Przejście całej jaskini zajmuje kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Grota nadaje się do zwiedzania z dziećmi, ale ze względu na duża liczbę schodów, nie należy zabierać ze sobą wózków.

 

Wstęp do jaskini możliwy jest na podstawie wspólnego biletu do rezerwatu.Zdjęcia St. Michael`s Cave


Pogoda

Gibraltar
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+23°  / +19°
Słonecznie
wiatr: ENE 16 km/h
ciśnienie: 1018 hPa
wilgotność: 63%
zachmurzenie: 14%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +18° C
Słonecznie
wiatr: ENE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+24° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: ENE 21 km/h
opady: 0.0 mm/h