wNieznane.pl

Gibraltar

Militaria i baterieGibraltar posiada burzliwą historię, przetrwał wiele oblężeń, był ważnym punktem ze względu na strategiczne położenie. Wszystko to nie pozostało bez wpływu na jego architekturę i wygląd miasta. Obecnie na każdym kroku można tu zobaczyć dawne obiekty militarne i ślady wojennej przeszłości.
 


Military Heritage Centre to swego rodzaju muzeum wojskowe, gdzie zobaczyć można uzbrojenie i militaria od czasów Wielkiego Oblężenia do obecnych. Tutaj też znajduje się Izba Pamięci z nazwiskami mężczyzn i kobiet, którzy poświęcili swoje życie w obronie miasta.


Cmentarz Trafalgar - został poświęcony w czerwcu 1798. Jego nazwa upamiętnia bitwę pod Trafalgarem, ale tylko dwaj pochowani tu żołnierze rzeczywiście zginęli od ran w niej odniesionych. Znajdują się tu nagrobki poświęcone poległym w epidemiach, a także podczas wojen napoleońskich w Algeciras, Kadyksie i Maladze.

Nelson's Anchorage to punkt widokowy na Cieśninę Gibraltarską i zatokę. Tutaj znajduje się 100 Ton Gun, Napier z Magdala Battery, który nosi nazwę 100 ton Gun. Został wyprodukowany w 1870 roku. W stojącym tu budynku znajduje się wystawa militariów.

Parson`s Lodge - to jedna z miejskich baterii, połączona z korytarzem podziemnych tuneli. Obecnie nie jest udostępniona do zwiedzania.
 

British War Memorial - to pomnik odsłonięty w 1923 r. Niedaleko znajdują się dwa rosyjskie karabiny w pobliżu, które zostały przywiezione do Gibraltaru w 1858. Cztery z tych karabinów zostały przekazane do Gibraltaru za pomoc udzieloną Wielkiej Brytanii w czasie wojny. Pozostałe dwa zostały umieszczone przy głównym wejściu do Ogrodów Alameda.

American War Memorial - łuk w ramach murów miejskich, zbudowany w 1932/33 r. w podziękowaniu za wsparcie dla USA w czasie I wojny światowej.

Biblioteka Garnizonowa - jej założycielem był pułkownik John Drinkwater, autor jednej z najbardziej znanych historii Wielkiego Oblężenia Gibraltaru. Obecnie mieści ok. 45000 książek, w tym wiele rzadkich wydań.

The Convent (Convento) - dawny klasztor, który od 1462 r. stanowił siedzibę franciszkanów. Od 1704 r. stał opuszczony, a następnie został wykorzystany jako pałac dla gubernatora. W latach 1903 i 1943 był nazywany Government House.Zdjęcia Militaria i baterie


Pogoda

Gibraltar
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+23°  / +19°
Słonecznie
wiatr: ENE 16 km/h
ciśnienie: 1018 hPa
wilgotność: 63%
zachmurzenie: 14%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +18° C
Słonecznie
wiatr: ENE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+24° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: ENE 21 km/h
opady: 0.0 mm/h