wNieznane.pl

Gibraltar

John Mackintosh SquareJohn Mackintosh Square to główny plac w Gibraltarze. Stanowi centralną część miasta od XIV w. Jego nazwa pochodzi od nazwiska Johna Mackintosha, lokalnego filantropa. Przy placu znajdują się budynki parlamentu i ratusza, a dawniej był tu także szpital i kaplica La Santa Misericordia (The Holy Mercy).

 

Wcześniej nosił hiszpańskie nazwy Plaza Mayor, Gran Plaza, Alameda. Wykorzystywany był przez armię jako plac paradny. Mieściło się tu również więzienie. W XIX w. zbudowano bibliotekę, a także giełdę kupiecką i klub oficerski, a plac ponownie zmienił nazwę - na Plazuela del Martillo, Jews Market lub Piazza, w odniesieniu do włoskich utwardzonych placów. Obecna nazwa została przyjęta dopiero w 1940 r.

 

W 1571 roku wybudowano akwedukt, który dostarczał do miasta wodę pitną. Była tu także fontanna Rampa (Callejón de la Fuente). Kiedy akwedukt podupadł, została ona przeniesiona w inne miejsce, a później wróciła do dawnej lokalizacji. W 1869 roku wybudowano nową fontannę dostarczającą wodę pitną z Hiszpanii, a już 10 lat później kolejną.

W 1939 roku pod placem powstały schrony.

 

John Mackintosh Square jest miejscem ważnych uroczystości państwowych, tutaj także mają miejsce główne obchody Dnia Gibraltaru, który przypada na 10 września. To rocznica pierwszego referendum w sprawie przynależności terytorialnej Gibraltaru.
Pogoda

Gibraltar
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+23°  / +19°
Słonecznie
wiatr: ENE 16 km/h
ciśnienie: 1018 hPa
wilgotność: 63%
zachmurzenie: 14%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +18° C
Słonecznie
wiatr: ENE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+24° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: ENE 21 km/h
opady: 0.0 mm/h