wNieznane.pl

Katalonia

Porady i wskazówkiSposób na drobne oszczędności

W Barcelonie, komunikacja miejska jest bardzo dobrze rozwinięta. Jeśli masz zamiar poruszać się metrem lub autobusami, to warto rozważyć zakup pakietu 10 biletów, które w ostatecznym rozrachunku są tańsze niż, gdybyśmy kupowali je osobno. W efekcie zamiast przepłacać na biletach, za zaoszczędzone pieniądze możemy kupić rogala z kawą.

Barceloński targ La Boqueira cieszy się ogromną popularnością. Często tłum turystów zagląda tylko na pierwsze z brzegu stoiska, aby kupić świeże owoce czy wyciskane soki. Jednak warto oprzeć się pokusie i powstrzymać się przed wydatkami nim nie wejdziemy głębiej między stragany. Powód? Kilka alejek głębiej ceny są po prostu nieco niższe. Ponadto, warto tu też zajrzeć pod wieczór, przed zamknięciem stoisk. Zdarzyło nam się, że w cenie jednego, świeżo wyciskanego soku, otrzymaliśmy dwa kubeczki. Ot, taki miły gest sprzedawcy.

 

Sposób na wino

Chcesz posmakować hiszpańskiego wina. Kupiłeś butelkę w sklepie, wracasz do pokoju i... pojawia się problem, bo nie masz jak go otworzyć? Nie ma potrzeby wciskania korka do środka lub uskuteczniania kombinacji alpejskich. Wystarczy zabrać ze sobą butelkę, udać się do pobliskiej knajpki i... po prostu poprosić o otwarcie wina. Bez marudzenia, bez kosztów, a często z uśmiechem na ustach, obsługa lokalu otworzy nam czerwony trunek. Gracias!

 

Bilety na mecz FC Barcelona

Stadion Barcelony może pomieścić nawet 90 widzów, to też nie powinno być najmniejszego problemu, żeby kupić na bilet z udziałem drużyny Leo Messiego i spółki. Oczywiście wszystko zależy od klasy rywala oraz rangi rozgrywek. Najczęściej o "Gran Derbi" możemy zapomnieć, ale jeśli na Camp Nou przyjeżdża niżej notowany rywal, to bez problemu powinniśmy dostać wejściówki w kasach stadionu. Natomiast w przypadku bardziej uznanych przeciwników lub w meczach o stawkę jak np. z Valencią CF czy w Lidze Mistrzów, warto rozejrzeć się za biletami odpowiednio wcześniej. Z pomocą przyjdzie oficjalna strona klubu. Alternatywą jest skorzystanie z agencji turystycznych, które mają w swej ofercie "wyjście na mecz". Niemniej jednak w tym przypadku możemy niekiedy słono przepłacić.

 

Sjesta

Będąc w Hiszpanii należy pamiętać o sjestach. Bardzo często w godzinach serwowania "polskiego obiadu", gdy czujemy głód, restauracje bywają po prostu zamknięte. O ile w Barcelonie, prędzej czy później w ścisłym centrum znajdzie się czynny lokal, który chętnie nas ugości, o tyle w miasteczkach czy też mniejszych miejscowościach może być zupełnie inaczej.

 

Walencja miastem Sztuki i Nauki

Bez wątpienia warto się wybrać do Miasta Sztuki i Nauki w Walencji. Planując wizytę w Ciudad de las Artes y las Ciencias, należy przede wszystkim zarezerwować sobie odpowiednio dużo czasu na jego zwiedzanie. Tym bardziej, że miejsce oferuje naprawdę dużo. Ponadto warto rozważyć zakup biletów łączonych np. do kina i muzeum nauki. Wówczas, za korzystanie z dobrodziejstw placówki zapłacimy po prostu mniej.

 

Pociągiem w podróż

Jeżeli chcemy poruszać się po kraju pociągiem, z pomocą przychodzi nam hiszpański przewoźnik RENFE. Jeśli już określimy, gdzie chcemy jechać, warto sprawdzić kilka wariantów podróży. Podobnie jak w Polsce, do wyboru mamy kilka klas pociągów, a także różny czas przejazdu pomiędzy poszczególnymi miastami. Może się okazać, że lepiej jest podróżować niższą klasą i nieznacznie dłużej, ale za to za lepszą cenę, bo rozpiętości bywają spore od kilku do kilkunastu euro. Oczywiście zasada działa również w drugą stronę. Zdarza się, że za bilet na szybsze połączenie na tej samej trasie zapłacimy niewiele więcej. Tym samym stosunek czasu podróży do poniesionych kosztów wyjdzie z korzyścią dla nas.