wNieznane.pl

Katalonia

Informacje ogólneHistoria.

 

 

Sezon turystyczny i pogoda
Większość Hiszpanów rusza na urlop w sierpniu, więc wówczas możemy się spodziewać się tłumów w kurortach oraz popularnych kierunkach wypoczynkowych. Oczywiście ma to przełożenie na odpowiednio wyższe ceny. Przy jednoczesnej fali upałów, które przelewają się w lipcu i sierpniu przez Półwysep Iberyjski, sugerujemy rozważyć wyjazd albo w maju-czerwcu, albo we wrześniu czy nawet z początkiem października. Wówczas temperatury są łagodniejsze, co jednocześnie jest mniej uciążliwe podczas zwiedzania, a i można jeszcze się nieco opalić.


Jedzenie i picie
Śniadania nie są obfite. Zwykle składają się z połączenia rogala z kawą. Zamiennikiem dla croissant'a są kanapki z szynką. Wszelkiego rodzaju baru czy restauracje mają swej ofercie tapas, czyli drobne przekąski, którymi zajadają się Hiszpanie. Danie główne? Owoce morza, a może... paella? Szczególnie w Walencji, z której się wywodzi te danie. W upały woda idealnie gasi pragnienie, ale jeśli ktoś preferuje piwo, to sięgnie po koncernowe marki - Estrella lub San Miguel. Podniebienia pieści czerwone wino albo popularna w Katalonii Cava będąca alternatywą dla francuskiego szampana. Aha, na deser polecamy koniecznie soczyste i świeże owoce!


Pieniądze i przepisy wjazdowe
Do 2002 roku krajową walutą była peseta hiszpańska. Jednak z dniem 1 stycznia 2002 roku część państw Unii Europejskiej przyjęła Euro.
Aby wyjechać do Hiszpanii nie potrzebujemy żadnych wiz, ani nawet paszportu. Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej.

 

Jak dojechać?

Do Barcelony najszybciej dotrzemy samolotem. W Polsce nie brakuje regularnych połączeń zarówno tradycyjnych linii, jak np. LOT czy też tańszych przewoźników. Na główne lotnisko El Prat dolecimy m.in. z Warszawy, Poznania, Katowic czy Gdańska. Ponadto w okolice stolicy Katalonii dotrzemy m.in. Ryanairem, który ląduje także w Gironie. Podróżujący z Londynu mogą wybrać lądowanie także w Reus. Z racji, że kierunek jest dość popularny, ma to przełożenie na ceny biletów. Tym samym warto wypatrywać wszelkiego rodzaju ofert specjalnych poszczególnych operatorów.

 

Jak się poruszać po kraju?

Będąc w Hiszpanii przemieszczaliśmy się krajową koleją - RENFE. Zarówno do pobliskiej Girony czy Tarragony, jak i do Walencji. Oczywiście połączenia różnią się ceną, czasem podróży czy też klasą. Tym samym możemy dopasować odpowiednie połączenie do naszych potrzeb i prefencji. Alternatywą jest wynajęcie auta lub przy dłuższych dystansach wyszukanie... połączenia lotniczego. Czasami można trafić naprawdę atrakcyjne ceny np. w Ryanairze.