wNieznane.pl

Kos

Porady i wskazówkiDojazd na Kos

Na Kos można dolecieć samolotem lub dopłynąć statkiem. Z kilku polskich miast latają tanie linie, można także skorzystać z przesiadki np. w Atenach czy Salonikach. W sezonie letnim przeloty czarterami z różnych polskich miast na Kos oferują biura podróży. 

Stosunkowo szybko na Korfu można dopłynąć statkiem z Albanii.

Poruszanie się po wyspie, drogi, oznakowanie

Po wyspie najwygodniej poruszać się samochodem lub quadem. Wypożyczalnie znanych międzynarodowych marek znajdują się w stolicy wyspy i w pobliżu lotniska. Ponadto w każdej turystycznej miejscowości znajduje się przynajmniej jedna lokalna wypożyczalnia, a nierzadko jest ich kilka lub kilkanaście. 

Dojazd do większych miejscowości możliwy jest publicznymi autobusami. Wsiada się przez drzwi obok kierowcy, aby wysiąść, należy nacisnąć przycisk.

Oznakowanie głównych dróg na Kos jest dobre. Znaki drogowe zawierają informacje w języku greckim i angielskim (czasem na jednej tablicy, czasem na dwóch osobnych). Z lotniska poprowadzona jest szeroka, szybsza trasa, drogi lokalne bywają zaniedbane.

Imigranci i bezpieczeństwo

Wyspa wprawdzie położona jest w pobliżu tureckiego wybrzeża, ale nie znajduje się na szlaku imigrantów udających się do Europy. Nie ma tu uchodźców i żadnych obaw odnośnie bezpieczeństwa.

Pamiątki

Sklepy na Kos oferują całą gamę różnego rodzaju pamiątek. Można tu kupić magnesy na lodówkę, figurki, pocztówki, zakładki, albumy, kalendarze, zdobioną ceramikę, haftowane serwety i obrusy, torby, ręczniki czy nawet kapelusze i sukienki z greckimi wzorami. Do wyboru są także produkty żywnościowe - cała gama ziół, herbat, oliwki z różnymi dodatkami, lokalne miody. Hitem są produkty z oliwek - kosmetyki pielęgnacyjne, produkty do kąpieli i włosów, a przede wszystkim mydła. Można wybrać mydło oliwkowe lub z dodatkami, np. z lawendą.

Przez pośrednika czy na własną rękę

Wybierając się na Kos, często zastanawiamy się, czy wykupić wycieczkę w biurze podróży, czy zwiedzać wyspę na własną rękę. Jeśli tylko trafimy na korzystny cenowo lot, można taką podróż zaplanować samemu. Dzięki temu mamy większą wolność wyboru miejsca zakwaterowania, planu zwiedzania i posiłkow.

Toalety

Ze względu na słabo rozwinięty system kanalizacyjny oraz wąskie rury odpływowe, w całej Grecji funkcjonuje zakaz wrzucania zużytego papieru toaletowego do muszli klozetowej. Papier wyrzuca się do koszy na śmieci. Dotyczy to również toalet na lotniskach, w hotelach czy restauracjach, nawet jeżeli zabrakło takiej informacji.

Pool bary

Ciekawą alternatywą dla apartamentów z basenem, droższych od tych, które takiego wyposażenia nie posiadają, są pool bary. Na Kos znajdziemy trochę takich miejsc. Wszystkie są oznaczone specjalnymi tabliczkami. Na czym to polega? Są dwie opcje. Zdarza się, że bar posiada basen, z którego można korzystać do woli, jeśli dokona się zakupu napojów czy przekąsek. Często jest też tak, że niektóre apartamenty i hotele udostępniają swoje baseny dla każdego, nie tylko dla swoich gości. Warunek jest ten sam - trzeba zakupić coś w hotelowym barze, który znajduje się przy basenie.
Pogoda

Kos
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+25°  / +21°
Słonecznie
wiatr: NNW 21 km/h
ciśnienie: 1006 hPa
wilgotność: 70%
zachmurzenie: 11%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: NNW 14 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +23° C
Słonecznie
wiatr: NNW 12 km/h
opady: 0.0 mm/h