wNieznane.pl

Kos

Informacje o KosKos to grecka wyspa położona na Morzu Egejskim, w archipelagu Dodekanez, zaledwie 4 km od wybrzeża Turcji. Jest stosunkowo niewielka - ma ok. 50 km długości i 10 km szerokości. Dużą część Kos zajmują niziny, na których znajdują się pastwiska i pola uprawne, na zachodzie i wschodzie znajdują się obszary wyżynne z najwyższym szczytem o nazwie Dikeos (843 m n.p.m.). 

Rys historyczny

Przypuszcza się, że wyspa została zamieszkana ok. 2000 lat p.n.e. przez plemię Achajów, a następnie przez Dorów. Miasto Kos powstało prawdopodobnie ok. 366 r. p.n.e. Dzieje wyspy są bardzo burzliwe - została podbita przez Imperium Rzymskie, Cesarstwo Bizantyjskie, a następnie Wenecjan, którzy przekazali ja Joannitom. Na początku XVI w. Kos trafiło we władanie Turków. Tak było aż do wojny turecko-włoskiej i w 1912 r. wyspa została zajęta przez Włochów. W 1943 r. wyspę zajęli Niemcy, ale już po dwóch latach zarządzanie nad nią przejęła Wielka Brytania, by w 1947 r. przekazać Kos Grecji. 

Przypuszcza się, że na Kos w 460 r. p.n.e. urodził się Hipokrates - nazywany współcześnie "ojcem medycyny". Nauk medycznych miał uczyć się w Asklepiejonie na Kos, czyli świątyni Asklepiosa połączonej z miejscem, w którym leczono chorych. 

Wybrzeże i plaże

Wyspa posiada sporo piaszczystych lub piaszczysto-żwirowych plaż, które koncentrują się na północnym i południowym wybrzeżu. Na południu woda faluje łagodnie, często dno opada powoli. Na północy wiatry i fale są silne, idealne do uprawia sportów wodnych, a dno opada dosyć szybko. Dominują długie plaże, nie ma tu raczej malowniczych zatoczek otoczonych skałami. Wyjątkiem jest zachodnie wybrzeże, które jest jednak trudno dostępne od strony lądu.

Sezon turystyczny i pogoda

Sezon turystyczny trwa od maja do października. W maju woda jest zbyt chłodna, żeby się kąpać, natomiast w październiku roślinność przygotowuje się do zimy. Średnie temperatury powietrza od czerwca do września wynoszą ponad 30 stopni. W tym czasie nie powinno padać. Na wyspie występuje charakterystyczny letni, północny lub północno-wschodni wiatr meltemi, momentami bardzo silny i uciążliwy.

Jedzenie i picie

Kuchnia grecka oparta jest na naturalnych produktach. W diecie znajdują się świeże warzywa i owoce, kozie sery, mleko i jogurty, jagnięcina, kozina, ryby, owoce morza, a przede wszystkim oliwki i wytłaczana z nich oliwa. Całość dopełniają świeże zioła i przyprawy oraz miód z miejscowych pasiek. Typowe posiłki to suvlaki, gyros, sałatka grecka, grillowane i pieczone kawałki mięsa, faszerowane pomidory i liście winogron, kotleciki z mięsa, potrawy rybne, owoce morza oraz oczywiście sos tzatziki. 

W każdej tawernie i w barze czy sklepie można zakupić popularne greckie piwo Mythos. 

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
Pogoda

Kos
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+25°  / +21°
Słonecznie
wiatr: NNW 21 km/h
ciśnienie: 1006 hPa
wilgotność: 70%
zachmurzenie: 11%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: NNW 14 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +23° C
Słonecznie
wiatr: NNW 12 km/h
opady: 0.0 mm/h